Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Zahraniční uchazeči o vyšší akademické tituly nyní studují v naší hvězdárně.
Čtyři doktorandi a post-doktorandi oboru teoretická fyzika a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze pocházejí z Francie, Chile a Slovenska. „Jsou tady, aby blíže pochopili zákonitosti astronomických pozorování a problémy, které při nich mohou nastat. V běžné činnosti se zabývají převážně teorií. Podílejí se na modelování dat z vesmírných družic nebo pozemních teleskopů,“ vysvětluje účel a okolnosti třídenního pobytu vedoucí skupiny Ondřej Pejcha z Ústavu teoretické fyziky.
Mladí vědci pozorují noční oblohu pomocí dalekohledů, získávají přehled o astronomických objektech a učí se zpracovávat zjištěná data. „Nabyté zkušenosti jsou pro jejich další práci nenahraditelné,“ hodnotí Pejcha, jenž naši hvězdárnu zvolil s ohledem na dlouholetou úspěšnou spolupráci a kvalitní technické vybavení.
Francouzka Camille Laundri jeho slova potvrzuje. „Je to pro mě velmi užitečné. Nikdy dříve jsem nepoužívala CCD kamery a počítačové programy na zpracování výsledků pozorování,“ říká žena, která se momentálně zabývá podivně se chovajícím dvojhvězdným systémem a dvojhvězdám chce zůstat věrná i do budoucna.
Její kolega Diego Nicolás Calderón Espinoza z Chile u nás zúročil zkušenosti z předchozích astronomických pozorování ve své zemi. „Tady jsme ale na severní polokouli, což znamená jiné hvězdy a další vesmírné objekty,“ usmívá se muž, který kvůli pandemii koronaviru je už dva roky v Česku a domů se podívá na konci roku.
Setkání s lidmi zabývajícími se teoretickou astrofyzikou je přínosem také pro jejich hostitele. „Získáváme trochu jiný náhled na tento vědní obor. Kromě toho jejich pobyt zvyšuje prestiž naší hvězdárny,“ míní její odborný pracovník Ladislav Šmelcer.
autor: Josef Beneš