Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astrofotografický workshop

Astrofotografický workshop

O víkendu 5. - 7. listopadu 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil Česko-Slovenský astrofotografický workshop s podtitulem Astrofotografie nejen v digitálním věku - přínosy a perspektivy.

Akci uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. spolu se svými partnery, mezi které patřila Česká astronomická společnost, Česká astrofotografie měsíce, Slovenský zväz astronómov amatérov a Hvězdárna v Úpici. Na akci se podílela také Valašská astronomická společnost.

Akci finančně podpořily společnosti DEZA, a. s., Valašské Meziříčí, CS CABOT, s. r. o. Valašské Meziříčí a SUPRA, spol. s r. o. Praha – děkujeme.

Jak již každému účastníkovi napovědělo věnování, uvedené v pozvánkách: „těm, co si ještě máchali ruce ve vývojce a jejich moderním následovníkům“, nebyl program semináře věnován pouze supermoderním technologiím, ale také vzpomínkám na staré dobré fotografické metody. Konkrétně v pátek večer jsme si připomněli nestory klasické astronomické fotografie při vzpomínce Dr. Pavla Mayera z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy. Na zavěr pátečního programu zavzpomínal Libor Lenža z Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. na historii astrofotografie na pořádající hvězdárně, na různé problémy s fotografováním i na složitý přechod na pozorování elektronickými detektory CCD. Uskutečnila se také malá prezentace historických aktivit Hvězdárny Valašské Meziříčí spojená s exkurzí do klasické fotokomory.

Hlavní programový den – sobota – byl věnován současným digitálním metodám astronomické fotografie. V průběhu dopoledne předvedl Ing. Martin Myslivec zpracování digitálních astrofotografií v programech Adobe Photoshop a MaxImDL; Petr Skala z Hvězdárny a Planetária Praha představil program pro zpracování digitálních astrofotografií IRIS.

Před společným obědem v nedaleké restauraci proběhla ještě prezentace několika přihlášených posterů. 

Odpoledne bylo věnováno speciálním astrofotografickým technikám. Jan Hovad všem předvedl, jak náročné může být pořízení a zpracování velkoplošných astronomických snímků; a s fotografováním souhvězdí seznámil i nezasvěceného posluchače Peter Delinčák.

Na závěr odpoledního programu proběhla téměř cestovatelská prezentace pana Zdenka Bardona ze společnosti Projectsoft, věnovaná průmyslové robotizaci velkých dalekohledů.

Sobotní společenský večer je na seminářích ve Valašském Meziříčí již tradicí, a nebylo tomu jinak ani při této příležitosti.

Nedělní dopoledne pak bylo věnováno využití moderní astrofotografie při astronomickém výzkumu nejen na profesionální úrovni. Kamil Hornoch z AsÚ AV ČR, v.v.i. nás v příspěvku „Extragalaktické novy a jejich sledování" naučil, jak postupovat, pokud na svých snímcích nalezneme něco nového; a Luboš Brát ze Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS ukázal, jak použít digitální zrcadlovku pro fotometrii proměnných hvězd.

Pavel Cagaš ze zlínské společnosti Moravské přístroje, a. s. představil účastníkům řadu CCD kamer pro astronomické i jiné aplikace, které firma vyrábí.

Na závěr semináře vystoupil za Hvězdárnu Valašské Meziříčí Jiří Srba a prezentoval moderní metody pozorování Slunce na místní hvězdárně, a především současné problémy přechodu na digitální snímání obrazu Slunce.

Na závěr bychom rádi poděkovali: všem přednášejícím za prezentované příspěvky, které rozhodně rozšířili naše představy o tom, co dnešní digitální astrofotografie obnáší a dovede; a účastníkům za to, že se na seminář přijeli v tak hojném počtu (54 přihlášených patří k rekordním zápisům za posledních několik let).

O tom, že seminář byl vydařený a vzbudil zájem, svědčí myslím tento postřeh. Poprvé (alespoň co si pamatuji) se stalo, že obligátní gong oznamující začátek příspěvku svolával do sálu organizátory a přednášející, zatímco účastníci již seděli na svých místech.

autor: Jiří Srba

PředchozíNásledujícíZpět
Č-S astrofotografický workshop
12345Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz