Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Citát: Malé vědění dává lidem pýchu, velké skromnost.
Ve dnech 28. a 29. 3. 2008 uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci s Kysuckou hvězdárnou v Kysuckém Novém Městě workshop pod názvem Antické dědictví, který se uskutečnil v přednáškovém sále valašskomeziříčské hvězdárny. Akce byla součástí projektu Astronomie pro všechny, spolufinancoaného Evropskou unií. K jeho realizaci byly využity prostředky fondu mikroprojektů, spravovaného regionem Bílé Karpaty.
Hlavní myšlenkou workshopu byla minulost vědeckého bádání jako prostředku k výuce a popularizaci. V tomto případě se jednalo o astronomii, matematiku a fyziku. Příspěvky, které zde zazněly a jejichž seznam je uveden v závěru článku, předčily očekávání organizátorů akce. Není totiž zcela obvyklé, aby v prostředí hvězdárny zaznívaly příspěvky s tematikou minulosti – z dějin vědy, bádání, ale i obecných dějin.
Chtěl bych prostřednictvím tohoto článku ještě jednou poděkovat všem přednášejícím – převážně vysokoškoským pedagogům – za skvěle připravené příspěvky, které nejenže představily významné osobnosti z dějin vědy, ale umožnily také lepší pochopení jejich badatelského úsilí a významu pro současnost. Některé přednášky budou uveřejněny ve společném sborníku, který završí projekt Astronomie pro všechny a stane se, jak doufáme, pomůckou při výuce astronomie, matematiky a fyziky. Poděkování také patří návštěvníkům, kterých se podle prezenční listiny zúčastnilo čtyřicet, a pořadatelům workshopu z Hvězdárny Valašské Meziříčí a Kysucké hvězdárny v Kysuckém Novém Městě.
Pro ilustraci uvádím názvy přednášek:
RNDr. Tomáš Gráf Ph.D.: Astronom Johann Palisa
Mgr. Jiří Holuša: Už Fritz Zwicky aneb Infant terrible astronomie 20. věku
Doc. RNDr. Vladimír Štefl, CSc.: Co nám zanechal Ptolemaios
Ing. Vratislav Zíka: Kinematika planet od starověku po novověk
Doc. RNDr. Jindřich Bečvář, CSc.: Geometrie a Vesmír I a II
Doc. Ing. Ivan Štoll, CSc.: Astronomické drama na rudolfínském dvoře
RNDr. Alena Šolcová, Ph.D.: Antické vlivy a matematika v Šindelově pražském orloji
Ing. Rostislav Rajchl: Starověká astronomie v prostředí jižní Moravy
Obrázky z akce najdete ve fotogalerii.
Bc. Radek Kraus
odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. Zlínského kraje
manažer projektu „Astronomie pro všechny“
autor: Radek Kraus