Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 15.12.2016 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší doc. Anton Markoš, Přírodovědecká fakulta UK Praha
Přednášející bude hovořit o podobách planetárního životopisu. Ukáže možný pohled na koevoluci planety a života; bude pokračovat představami o tom, jak se tyto základy emancipovaly od své minerální kolébky a vznikly buňky; konečně jak se od těchto prvotních základů život rozvíjel dál. Zamyslí se nad tím, co je život a také nad skutečností, že žádná živá bytost není autistou, nutno vždy brát v potaz jak jedince, tak biosféru. Přednáška navazuje na novou knihu pana doc. Antona Markoše - Evoluční tápání.
O autorovi
Anton Markoš je biolog, v r. 1972 končil přírodovědeckou fakultu UK v oboru buněčná fyziologie. Na katedře fyziologie dál pracoval do r. 1994, po pobytu v Centru pro teoretická studia (do 1998) se na fakultu vrátil a je členem (po jistou dobu i vedoucím) katedry filosofie a dějin přírodních věd. Věnuje se teoretické biologii. Některé knižní publikace: Tajemství hladiny (2000), Znaky a významy v evoluci (2015), Co je nového v biologii (2015), Evoluční tápání. Podoby planetárního životopisu (2016). Spoluautor kolektivní práce Life as its own designer (2009), editor „kolektivních monografií“ Náhoda a nutnost (2008) a Jazyková metafora živého (2010).
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč
Plakát ke stažení (pdf; 844 kB)