Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 28.02.2024 od 18:00 |
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., si Vás dovoluje pozvat ve středu 28. února 2024 v 18:00 hodin na přednášku SVĚTY KOLEM JUPITERA, aneb co nového víme o měsících největší planety Sluneční soustavy.
Největší planeta Sluneční soustavy Jupiter je centrálním tělesem pro velkou skupinu stálých i méně stálých souputníků - Jupiterových měsíců. Mezi nimi kralují čtyři největší: Europa, Io, Ganymed a Callisto. V posledních desetiletích zkoumaly planetu Jupiter nejen meziplanetární sondy, ale také se jim věnovaly přístroje na povrchu Země a její oběžné dráze.
Co nového tyto výzkumy přinesly? Co víme o struktuře a procesech na povrchu velkých měsíců Jupitera? Potvrdily nebo vyvrátily nové poznatky teoretické možnosti života pod ledovou kůrou Europy? Zachoval si měsíc Io se svou intenzivní vulkanickou činností přední pozici ve Sluneční soustavě?
Přednáší: Libor Lenža, odborný pracovník hvězdárny
Vstupné: dospělí 60,- Kč; mládež 50,- Kč.
V rámci akcí, které pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.