Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 07.11.2018 od 18:00 do 19:30 |
Velmi často, zejména pak při intenzívních srážkách, slýcháváme z médií nebo čteme na Internetu, že tam a tam napršelo za 3 hodiny 30 mm srážek, nebo třeba za 24 hodin 70 mm. Zvídavý posluchač či čtenář si pak klade otázku, zda je to hodně nebo málo.
Abychom se v těchto informacích alespoň trochu vyznali, potom musíme vědět, jaké jsou srážkové extrémy u nás v Česku, v Evropě, či na celé Zemi. To co bude ještě zcela normálním deštěm v indické Cherrapunjí (jedno z nejdeštivějších míst na Zemi), bude v Česku třeba velkou srážkovou katastrofou. Nebo třeba naopak, když v Ostravě naprší za 1 hodinu 50 mm, což může způsobit velký problém v našem městě, tak na ostrově Réunion v indickém oceánu to budou považovat za příjemný deštík a nikdo si toho tam ani nevšimne. Obdobné to je s extrémy teploty vzduchu, extrémy sněhové pokrývky, či rychlosti větru.
Určitě si vše co uslyšíte, nezapamatujete, ale budete aspoň trochu vědět, nebo budete umět odhadnout jaký déšť, či přeháňka může být významná, či nebezpečná a která asi nikoliv či jaká teplota vzduchu může působit vážné problémy lidem či technice.
Přednáší Mgr. Miroslav Řepka
Miroslav Řepka (*6. 6. 1975). V roce 1999 nastoupil na pobočku Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě jako hydrolog a od roku 2002 pracuje v oddělení meteorologie a klimatologie pobočky Ostrava jako správce staniční sítě. Profesně se zabývá zřizováním, servisem a provozováním meteorologických stanic, zpracováním a rozvojem procesů pro kontrolu kvality klimatologických dat.
Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/
V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Plakát ke stažení zde: