Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | seminář |
Termín konání akce: | 29.04.2022 od 14:00 do 20:30 |
Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ ZRUŠENO
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá pro učitele základních a středních škol vzdělávací seminář na téma
Přednáší Vladimír Wagner, vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky AV ČR a popularizátor vědy a techniky.
Praktickou části povede Ing. Jan Zahajský, specialista vzdělávání.
Seminář se bude zabývat zejména tzv. Standardním modelem vzniku našeho vesmíru označovaným jako Velký třesk. Tento model je zatím velmi úspěšný, vysvětluje řadu pozorovaných vlastností našeho vesmíru i velkou část jevů v něm.
I přesto v tomto modelu najdeme některé rozpory a problémy, ať už je to předpoklad inflační fáze jeho rozpínání, předpoklad tzv. temné hmoty a temné energie i sama existence singularity. Kromě standardního modelu se podíváme a seznámíme se s některými jinými variantami řešení, které nabízejí kritici standardního kosmologického modelu.
Povíme si o experimentálních datech a pozorováních, které v budoucnu mohou rozhodnout, zda mají pravdu zastánci teorie Velkého třesku nebo její kritici. A také, jaké přístroje využíváme k tomu, abychom pomocí nich mohli získat taková data, která nám pomohou rozhodnout mezi různými hypotézami a teoriemi.
Seminář se bude konat buď v pátek 29. dubna 2022 od 14:00 do 20:30 hodin nebo v sobotu 30. dubna 2022 od 09:00 do 15:30 hodin. Obojí včetně astronomického pozorování a exkurze po pracovištích pořadatele. Seminář se uskuteční pouze v termínu, na který bude přihlášeno více zájemců!
Závazné přihlášky zasílejte elektronicky do středy 27. dubna do 12:00 hod. na email: dkonvicna@astrovm.cz případně se závazně registrujte telefonicky na telefonním čísle 571 611 928 (Dagmar Konvičná). Prosím uveďte, na který termín se hlásíte.
Akce je pořádána v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAP II), reg. č. projektu CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0018903. Projekt je spolufinancován Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání, státním rozpočtem ČR a Zlínským krajem.