Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
07.08.2024
Na Hvězdárně Valašské Meziříčí se dějí věci!
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.
Kulturně-kreativní centrum nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce.
Bude to moderní místo zaměřené hlavně na vzdělání, výzkum a inovace mající za cíl přivést vědu co možná nejblíž k mladým zájemcům o poznání. Právě ti budou mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.
V areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí se tak nově ocitne dostupný a přívětivý prostor pro realizaci jak kratších kreativně-vzdělávacích činností, tak i dlouhodobějších akcí v podobě odborných seminářů a workshopů pro odbornou i širokou veřejnost. Pro účastníky akcí i lektory zde vznikne moderní ubytování a sociální zázemí.
Celý objekt je navržen tak, aby byl energeticky maximálně úsporný, k čemuž přispěje např. systém hospodaření s dešťovou vodou a instalace fotovoltaické elektrárny na budovu.
Radní pro kulturu a školství Zlínského kraje, který je zřizovatelem hvězdárny, paní Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. krátce shrnula přínos projektu pro kraj: "Projekt Kulturně-kreativního centra uspěl v programu evropských dotací, kde získal 65 milionů korun. Je to pro hvězdárnu největší a pro její rozvoj a směřování klíčová investice. Kombinuje vzdělání, rozvoj nadání, kreativitu a zároveň u mladých lidi podporuje zájem o vědu a technické či přírodovědné obory, což je velmi důležité pokud chceme kraj rozvíjet a udržet v něm mladé talentované lidi."
Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Vyhlídky na budoucí činnost hvězdárny jsou tedy rozhodně příznivé!
autor: Klára Lenžová