Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | setkání |
Termín konání akce: | 09. - 11.12.2011 |
O víkendu 9.-11. prosince 2011 se v prostorách hvězdárny Valašské Meziříčí uskuteční setkání Společnosti pro Meziplanetární hmotu, o. s. (SMPH), která je kolektivním členem České astronomické společnosti se statutem sekce.
Přestože se jedná o akci určenou pro přihlášené členy SMPH, budou jednotlivé odborné příspěvky přístupné také pro veřejnost. Zajímáte-li se o problematiku planetek, komet a meteorů, jste srdečně zváni.
Ze sobotního programu semináře vybíráme:
09:15 Novinky ve výzkumu komet za poslední rok, Jakub Černý
10:00 Jak předpovědět jasnost nové komety, Jakub Černý
11:00 Vesta pod drobnohledem, Ivo Míček
13:30 Fyzika letu meteoroidu atmosférou Země, Pavol Habuda
14:30 Zkušenosti z provozu sítě CEMENT a Expedice Draconidy 2011, Roman Piffl
16:00 Pozorování / videopozorování meteorů – rok 2011, Jakub Koukal
17:00 SMRST: O pozorování meteorů pomocí radiových odrazů, Ladislav Bálint
Další podrobnosti budou doplněny. S případnými dotazy se obraťte na Jiřího Srbu (jsrba@astrovm.cz)