Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 10.03.2017 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D., Fyzikální ústav Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze
Je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neukrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? Zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, možná vyspělejší, civilizace ve vzdáleném vesmíru. Vysíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Máme se snad obávat našeho počínání? Není to nebezpečné? Není nakonec lepší posílat vzkazy v podobě artefaktů? Ty mohou představovat „časové schránky“ i pro naše potomky. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než že by to bylo užitečné mimozemšťanům. Možná nám varovné ticho vesmíru napovídá prostřednictvím vědního oboru astrobiologie něco velmi důležitého o možném vývoji civilizace a života na Zemi vůbec…
O autorovi
RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D. (*1974) vystudoval biofyziku a chemickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK). Působí na Fyzikálním ústavu MFF UK, kde se zaobírá především vibrační spektroskopií a výpočty biomolekul. Za svou práci obdržel řadu vědeckých ocenění. Je autorem několika desítek vědeckých a několika set popularizačních článků (a příležitostně jej lze slyšet i na rozhlasových vlnách). Mezi jeho zájmy patří popularizace astronomie a biofyziky, a proto začal mezi prvními přednášet vysokoškolský kurz astrobiologie. Je šéfredaktorem populárně naučného časopisu Astropis.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč