Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 20. - 27.04.2020 |
20.4. 295 n.l. pozorovali obyvatelé asijského kontinentu průlet Halleyovi komety (8 zaznamenaný průlet). V tento roce, ale o mnoho století později se narodil československý astronom Záviš Bochníček (1920-20). Svůj profesní život strávil výpočty drah družic a objevy nov. U příležitosti těchto výročí vám nabízíme dvě přednášky z našich odborných seminářů:
POPRVÉ NA KOMETĚ
Dušan Majer, šéfredaktor portálu kosmonautix.cz
Odkaz do fonotéky: https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2015/Majer_Poprve_na_komete_mono.mp3
MISE ROSSETA – PRŮBĚH A VÝSLEDKY Z POHLEDU KOMETÁRNÍ ASTRONOMIE
Jiří Srba, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.
Odkaz do fonotéky: https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/Srba_mise_rosetta.mp3
Anotace: Moderní způsoby poznávání vzdálených těles, jako jsou komety je možné provádět i pomocí kosmických sond. V roce 2004 se k jádru komety 67P/Churyumov-Gerasimenko vypravila sonda Rosseta, které se podařilo detailně prozkoumat její povrch pomocí přistávacího modulu Philae. Provozovatelem sondy, která dnes doprovází kometu je Evropská kosmická agentura (ESA). Přednášky zazněly na seminářích Kosmonautika a raketová technika, který se konal ve dnech 27. - 29.11. 2015 a 25. – 27.11. 2016 v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí p.o.