Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 27.04. - 04.05.2020 |
29.4.1854 se narodil francouzský matematik, fyzik, astronom a filozof Henri Poicaré (†1912), jako aktivní vědec rozvinul několik matematických oborů jako je např. algebraická topologie. Matematik Poicaré byl fascinován více rozměrným světem a stvořil domněnku o charakteru povrchu čtyřrozměrné koule (Poicarého domněnka). Věnoval nebeské mechanice, a to především matematickým problémům s pohybem tří těles. Nelze ani zapomenout na teorii gravitačních vln, šířících se od svého zdroje rychlostí světla a teorii relativity, kterou se zabývalo nezávisle na Albertu Einsteinovy. U příležitosti těchto výročí vám nabízíme sérii přednášek z našich odborných seminářů:
prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu na katedře fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze
Odkaz do fonotéky: https://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/dokumenty/moderni-kosmologie-aneb-jak-prednaset-o-kosmologii.html
Anotace: Ptaní se po původu našeho světa, a tudíž i vesmíru je odvěká otázka, která zajímá nejen vědce, ale i všechny myslící bytosti na planetě Zemi. Současné možnosti vědy umožňují nahlídnout i do těch nejjemnějších struktur hmoty (také antihmoty) a umožňují ji definovat, odhalovat vzájemné vazby a dávat do souvislostí se vznikem vesmíru a jeho dalším vývojem až do současnosti. Přednášky zazněly v rámci semináře Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii.v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí p.o.