Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Poslech z fonotéky: Cesty ke vzdáleným světům...

Kalendář akcí

Poslech z fonotéky: Cesty ke vzdáleným světům...

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 19. - 25.05.2020

20.5.1978: odstartovala k průzkumu planety Venuše bezpilotní sonda Pioneer 12 (Venus 1, Pioneer Venus Orbiter), která svého cíle dosáhla v prosinci stejného roku. Vedle průzkumu atmosféry planety byla využívána, také v observacím komet. Za dobu její existence, která skončila v atmosféře planety v řinu 1992 analyzovala ohony komet 2P/Encke a 21P/Giacobini-Zinner a dalších. U příležitosti tohoto malé výročí výzkumu sluneční soustavy pomocí bezpilotních kosmických sond uvádíme přednášku z odborného semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmická technologie, který proběhl ve dnech 23. – 25. listopadu 2018, v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.:


Cesty ke vzdáleným světům aneb realizované, neuskutečněné i plánované mise  (nejen) k vnějším planetám slunenční soustavy 


Ing. Tomáš Přibyl, kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně


Anotace: Výzkum planet pomocí meziplanetárních sond dnes považujeme za běžnou a nezbytnou součást výzkumu vesmíru. K této samozřejmosti, ale vedla dlouhá cesta plná technických nezdarů a nečekaných úspěchů.

Odkaz do fonotéky:https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2018/Cesty_ke_svetum.mp3

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz