Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 02.12.2016 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší Mgr. Tomáš Mančal, PhD., Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Praha
Obrovské úspěchy moderní fyziky jsou umožněny tím, že jsou její problémy, na rozdíl od mnoha jiných disciplín, jednoduché a tudíž řešitelné. I tak leží dnešní fyzika na hranici uchopitelnosti běžným lidským intelektem a možná lidským intelektem vůbec. Z technického hlediska jsou problémy lidské společnosti mnohonásobně obtížnější než ty přírodovědecké, a přesto je většina z nás s jejich řešeními šmahem hotova. Na příkladu kvantové fyziky budeme diskutovat o tom, co naznačuje moderní fyzika o řešitelnosti velmi složitých problémů a o vztahu mezi přírodními zákony a skutečností. Ponaučení, která si lze vzít z fyziky pro řešení problémů společenských překvapivě neleží ani tak v rovině technických možností a postupů, jako spíše v rovině obecně lidských postojů a vztahu ke skutečnosti.
O autorovi
Tomáš Mančal vystudoval teoretickou fyziku na Karlově univerzitě a Humboldtově univerzitě v Berlíně, pracoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley a v tamní Lawrencově národní laboratoři, kde se začal zabývat kvantovými jevy ve fotosyntetických organizmech. Od roku 2007 působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde zkoumá ultrarychlé jevy ve fotosyntéze a přednáší kvantovou teorii otevřených systémů.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč
Plakát ke stažení (pdf; 1055 kB)