Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | akce pro veřejnost |
Termín konání akce: | 27.11.2020 od 18:00 do 22:00 |
V České republice se NOC VĚDCŮ koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.
V pátek 27. listopadu 2020 se tedy uskuteční v pořadí již patnáctý ročník této akce, letos na téma ČLOVĚK A ROBOT. Je robot kamarád nebo nepřítel? Pomocník nebo překážka? Jak robota vnímat? S láskou k vědě, k člověku i k robotovi.
K této celoevropské akci se opět připojí i Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Program Noci vědců 2020 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. |
S ohledem na současnou situaci proběhne akce on-line.
18:00 – 19:30 hodin |
KDE JSME MOHLI BÝT, KDYBY .. aneb kosmická technika, která nedostala příležitost (přednáška pro veřejnost) Online přenos přednášky můžete sledovat na Youtube.
|
Historie kosmických letů je lemována smělými plány a programy, které se nakonec z rozličných důvodů neuskutečnily. Byly příliš šílené, zbytečně velké, nehorázně nákladné – nebo jen prostě předběhly svoji dobu. Pojďme si připomenout ty, které mohly zásadním způsobem otočit kormidlem kosmonautiky a změnit běh dějin. Odvážné koncepty raket, levných raketoplánů, obřích stanic, meziplanetárních sond nebo pilotovaných výprav na Mars. Aneb představte si, co mohlo být, kdyby… Přednáší Ing. Tomáš Přibyl Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.
|
|
18:00 – 22:00 hodin |
ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST ZRUŠENO |
Večerní obloze bude dominovat planeta Mars. Dále budeme pozorovat hvězdy, vícenásobné hvězdné soustavy a hvězdokupy. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek. |
V rámci této akce, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.