Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. |
Typ akce: | pozorování oblohy |
Termín konání akce: | 12.08.2024 od 21:30 |
Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta a jako každý rok, tak i letos, Vás zveme na MEZIŘÍČSKOU NOC PADAJÍCÍCH HVĚZD pod širým nebem.
Od půl desáté do půlnoci (možná i déle) budeme pozorovat krásy letní oblohy pouhým okem a číhat na padající hvězdy. Maximum aktivity nastává odpoledne 12. srpna (mezi 15 a 18 h SELČ), letos budou dobré pozorovací podmínky, protože nebude rušit svým svitem Měsíc, který je v první čtvrti a zapadá krátce před jedenáctou hodinou večerní. V případě jasného počasí se tak můžeme těšit zpočátku na 10-20 meteorů za hodinu, před půlnocí pak může jejich počet dosáhnout až 40 za hodinu. Kolem desáté hodiny večerní bychom navíc měli potkat silnější vlákno meteoroidů pocházející z posledního návratu mateřské komety roje 109P/Swift-Tuttle, které by mohlo poskytnout až dvojnásobnou aktivitu roje oproti normálnímu stavu. Jelikož meteory se pozorují nejlépe vleže, přineste si s sebou karimatku nebo jinou podložku, na kterou si budete moci lehnout, teplé oblečení a případně také deku na přikrytí. Čaj na zahřátí zajistíme.
Akce se uskuteční pouze za příznivého počasí.
Vstupné: dospělí 60,- Kč, mládež 50,- Kč