Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 24.05.2018 od 18:00 |
Zveme Vás na přednášku s besedou z cyklu Současný svět vědy a společnosti
MĚSÍC PAVLA GABZDYLA – MODERNÍ POHLED NA NAŠEHO NEJBLIŽŠÍHO
VESMÍRNÉHO SOUSEDA
Přednáší Mgr. Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno a nezávislý fotograf, nositel ceny Littera Astronomica.
Pavel Gabzdyl začal s velkým nadšením a zvídavostí pozorovat našeho nejbližšího vesmírného souseda už na počátku devadesátých let. Co nového o Měsíci a jeho minulosti dnes víme? Jak vypadá povrch Měsíce a jaká překvapení nám přinesl. Jaký byl význam měsíčních misí Apollo a řady automatických sond? Jak se může mladý člověk zapojit do vesmírného bádání?
Zvídavost Pavla Gabzdyla a jeho zájem nejen o Měsíc, ale o astronomii a přírodní vědy obecně, ho zavedly až na Hvězdárnu Valašské Meziříčí. Od roku 2000 působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, kde vytvořil řadu úspěšných představení. Pro brněnskou hvězdárnu mimo jiné navrhl i expozici s názvem Příběh Sluneční soustavy, která na soutěži SCIAP 2012 získala 1. místo v kategorii expozice. V roce 2013 obdržel za popularizační činnost od České astronomické společnosti cenu Littera Astronomica. V posledních letech se intenzivně věnuje i fotografování.
Vstupné 40,- Kč.
Projekt SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI – diskusní fórum nejen pro mladé 2018 je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou v rámci Grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2017. DĚKUJEME!
V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Plakát ke stažení (PDF 3 633 kB)