S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | workshop |
Termín konání akce: | 09.04.2015 od 9:00 do 16:30 |
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s partnery projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace pořádá jednodenní akci s názvem Kosmické technologie, využití v praxi. Jedná se o akci k podpoře spolupracující a kooperující sítě STRATO-NANOBIOLAB v příhraničí SR-ČR.
Akce se uskuteční dne 9. dubna 2015 v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Dopolední část je věnovaná akcím pro žáky a studenty (na základě předchozí domluvy) a odpolední část je pro odbornou veřejnost i další zájemce.
STRATO-NANOBIOLAB je síť pro stratosférickou a pozemní výzkumnou infrastrukturu na bázi přeshraniční spolupráce mezi Laboratoří metalomiky a nanotechnologií (ČR), Slovenskou společností pro vesmírné aktivity (SR) a Hvězdárnou Valašské Meziříčí (ČR).
09:00 - 12:00 - Komentovaná prohlídka výstavy Kosmické technologie, odborní pracovníci
09:00 - 12:00 - Kosmické technologie a možnosti uplatnění v kosmickém průmyslu (besedy se studenty na základě předchozí dohody se školami)
přestávka
13:00 - 13:20 - Mikrofluidní systémy a možnosti jejich automatiz. a vzdálené řízení, Ondřej Zítka
13:20 - 13:40 - Poškození nukleových kyselin a technologické přístupy pro jejich detekci, Lukáš Nejdl
13:40 - 14:00 - Co jsou kvantové tečky a jejich využití v bioanalýze, Jiří Kudr
14:15 – 14:45 - Organizmy v stratosfére, Zlatica Kalužná
14:45 - 15:45 - Biologické základy života, René Kizek
16:00 - 16:30 - Meziplanetární hmota a její význam při vzniku a vývoji života na Zemi, Jiří Srba
16:30 - 16:45 - Další perspektiva rozvoje spolupracující sítě, Jakub Kapuš, Libor Lenža
Po skončení odborné části bude navazovat od 17:00 hodin přednáška pro veřejnost
Bakterie, jaký je jejich metabolismus
přednáší prof. René Kizek, Laboratoř metalomiky a nanotechnologií
Případní zájemci o účast se mohou přihlásit na e-mailové adrese: libor.lenza@astrovm.cz. Děkujeme!