Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 21.10.2016 od 18:00 |
Zveme Vás na první přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší Ing. Tomáš Přibyl, publicista na volné noze v oblasti kosmonautiky
Proč a jak létají lidé do vesmíru a jakých osudových chyb či selhání se dopustili? Jak se z toho poučili a co nám to přineslo? Proč jsou lety do vesmíru značnou hybnou silou technického a technologického pokroku?
Jaké projekty slavily i přes původní skepsi úspěch a naopak, které přes počáteční nadšení a důvěru zcela zklamaly? Jak se státy „přetahovaly“ o první družici a jak vypadal program prvních kosmonautů až po závody o Měsíc? Proč von Braun nechtěl lunární modul, odmítal jako palivo vodík a kyslík v Saturnu V a přesto je považován za otce lunárního programu? Vývoj a využití amerických raketoplánů a osudy ruského protějšku Buranu. Jaké byly počátky mezinárodní kosmické stanice a proč vlastně létáme do vesmíru? Jsou vize Elona Muska tím správným směrem?
Pojďte se společně s námi podívat na inspirující a motivující historii i současnost světové kosmonautiky a kosmické techniky.
O autorovi
Publicista na volné noze v oblasti kosmonautiky a informační bezpečnosti. Autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky aj.).
Navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal se s více než dvěma sty kosmonauty, viděl startovat všechny americké raketoplány. Osobní stránky: http://www.kosmonaut.cz
Projekt SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Plakát ke stažení (pdf; 0,7 MB)