Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 17.01.2024 od 18:00 |
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vás srdečně zve 17. ledna 2024 v 18:00 hodin na tradiční přednášku pro veřejnost s názvem
Co nového v astronomii aneb ohlédnutí za rokem 2023
Rok 2023 byl ve znamení rostoucí aktivity Slunce, které se připomnělo mimo jiné polárními zářemi viditelnými i z našeho území. Ruku v ruce s tím roste i obava vlivu silných geomagnetických bouří na citlivou elektronickou infrastrukturu na naší planetě.
V roce 2023 jsme zaznamenali několik těsných přiblížení středně velkých asteroidů, které mohly způsobit při případném dopadu na Zemi poměrně značné škody. Díky počítačové simulaci se můžeme podívat, jak může vypadat místo dopadu asteroidu.
Dalekohled Jamese Webba sledoval asteroid Chariklo a jeho soustavu prstenců nebo eruptivní hvězdu AU Mic s jejím protoplanetárním diskem. Zajímavostí byl i start vesmírného dalekohledu Euclid na studium skryté hmoty a energie.
Přednáška je doplněna bohatým obrazovým i video materiálem.
Přednáší Ladislav Šmelcer, odborný pracovník hvězdárny
Vstupné: dospělí 60,- Kč; mládež 50,- Kč
V rámci akcí, které pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.