Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Jižní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí |
Typ akce: | akce pro děti |
Termín konání akce: | 15.09.2021 od 15:30 |
Jako každý rok, tak i letos bude na hvězdárně probíhat Astronomický kroužek. Zahajovací schůzky proběhnou ve středu 8. 9 a 15. 9. 2021 v 15.30 hod v jižní budově Hvězdárny Valašské Meziříčí p. o.
Astronomický kroužek má na valašskomeziříčské hvězdárně dlouholetou tradici.Je určen pro všechny mladé (ale i starší) a zvídavé zájemce o astronomii, ale i jiné přírodovědné obory. Vítány jsou děti od ukončené 3. třídy ZŠ a členové kroužku z minulých let.
Schůzky budou probíhat vždy ve středu (mimo prázdniny, státní svátky a jiné výluky) v předem domluveném čase. Náplní činnosti budou základy sférické astronomie a astrofyziky, praktická pozorování u dalekohledu, experimentální fyzika,dějiny vědy apod. Účastníkům nabízíme aktivní trávení volného času, přípravu na astronomickou olympiádu a jiné přírodovědné soutěže. Dále pak přednostní místa na astronomických táborech v roce 2022. Na vlastní kůži si děti vyzkoušejí některé demonstrační pokusy, zažijí noční observace oblohy astronomickými dalekohledy a najdou nová přátelství.
Zájemci se mohou přihlásit e-mailem na adresách dkonvicna@astrovm.cz a rkraus@astrovm.cz, kde mají možnost získat bližší informace. Školné (kroužkovné) je ve výši 800 Kč/školní rok.
Přihláška ke stažení zde: