Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Naše hvězdárna není v širším okolí jediným astronomickým pracovištěm či astronomicky zajímavým místem.
V nedalekém Vsetíně najdete Hvězdárnu Vsetín, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Další funkční hvězdárny najdete v krajském městě Zlín a dále v Uherském Brodě. Kromě těchto větších zařízení najdete v okolí i menší hvězdárny či pozorovatelny v Holešově a Příboře – ta je ale veřejnosti nepřístupná.
Podrobnější informace a odkazy najdete níže.
Hvězdárna se nachází na severním okraji Vsetína, jen několik set metrů od nejvýznamnější turistické zajímavosti – renesančního zámku.
Hvězdárna pořádá za bezmračné oblohy astronomická pozorování pro veřejnost v pátek ve večerních hodinách. Při větším počtu návštěvníků (školní výlety, letní tábory, turistické zájezdy…) se lze telefonicky dohodnout na jiném termínu.
Bližší informace o nabídce Hvězdárny Vsetín najdete na jejích oficiálních stránkách.
Moderní hvězdárna nahradila tu původní, která musela ustoupit velké rekonstrukci gymnázia. Stavba nové hvězdárny trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín. Od začátku roku 2004 ji provozuje Zlínská astronomická společnost a opět veřejnosti nabízí své služby, zejména popularizaci astronomie.
Zlínská hvězdárna se nachází v jižní části areálu Gymnázia Zlín v Lesní čtvrti.
Další informace o akcích a samotné hvězdárně najdete na jejích domovských stránkách.
Hvězdárna je majetkem města, spravuje ji Dům kultury Uherský Brod. Nachází se severně od města.
V pracovní dny lze ve hvězdárně pozorovat noční oblohu, mimo to zde pořádají mimořádná pozorování zajímavých astronomických úkazů a kulturní akce. Dalšími atraktivitami jsou Planetární stezka a digitální planetárium.
Podrobnější informace o hvězdárně v Uherském Brodě najdete zde.
Hvězdárna v bývalém altánku se nachází několik desítek metrů od holešovského zámku a zámecké obory. Činnost obnovila v roce 2008, kdy skončila její rekonstrukce.
Můžete se zde zúčastnit pozorování večerní oblohy, prohlídky vybavení nebo přednášky. Další podrobnosti najdete na stránkách Turistického informačního centra Holešov.