Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd - září 2014

Pozorování proměnných hvězd - září 2014

Pozorování proměnných hvězd – září 2014
Zpravidla v dřívějších letech září patřilo mezi měsíce s mnoha jasnými nocemi. V posledních dvou letech ale počasí není příliš nakloněno. Letos bylo během šesti nocí získáno 5196 měření zákrytových dvojhvězd.
Pokračoval jsem v pozorování eruptivní zákrytové GJ 3236 Cas. Díky krátký pozorovacím řadám se nepodařilo zachytit erupci v tomto systému, narozdíl od srpnové aktivity. Nicméně na fázové křivce je vidět větší amplituda změn jasnosti mimo zákryty než tomu bylo v období března 2014. To by mohlo znamenat zvětšení pokrytí povrchu hvězd skvrnami.

Další zajímavostí je změna vzhledu světelné křivky u zákrytové dvojhvězdy NSVS 01286630 Dra. Zatímco koncem června byla fázová křivka po sekundárním minimu poměrně plochá, v průběhu září se projevuje na stejném místě světelné křivky zjasnění o 0,2 mag. Co může být příčinou mi není jasné, pravděpodobně v období posledních 2 měsíců naopak mohlo dojít k úbytku hvězdných skvrn.
Dalším zajímavým objektem podzimní oblohy bude trpasličí zákrytová dvojhvězda NSVS 06507557 Ari. První minimum jsem získal 18.9. 2014. U tohoto systému se předpokládá přítomnost další hvězdy, což by se mělo projevit v rychlých změnách O-C diagramu kratší než jeden rok. O této hvězdě přináším i podrobnější informace převzaté z práce O. Cakirli a C. Ibanoglu z roku 2009.

 

NSVS 06507557 – zákrytová dvojhvězda s malou hmotností a rozlišenými spektrálními čarami.

O. Cakirh, C Ibanoglu - 2009

Ege University, Science Faculty, Astronomy and Space Sciences Dept. 35100, Bornova, Izmir, Turkey

Abstrakt:
V této práci jsou prezentovány výsledky spektrální a fotometrické analýzy zákrytové dvojhvězdy s malou hmotností NSVS 06507557 Ari o jasnosti V = 13.4 mag a orbitální periodou 0,515 dne. Pozorováním bylo získáno spektrum se středním rozlišením, která pokrývají celou orbitální dráhu, souběžně byla pořízena fotometrie ve filtrech V,R a I. Z těchto dat bylo možné odvodit základní orbitální parametry a základní fyzikální parametry hvězd. Výsledky ukazují, že NSVS 06507557 se skládá z hvězd spektrální třídy K9 a M3 před vstupem na hlavní posloupnost o hmotnostech 0,66±0,09 a 0,28±0,05 Msl a poloměrech 0,60±0,03 a 0,44±0,02 Rsl ve vzdálenosti 111±9 pc. Poloměr méně hmotné sekundární složky je větší než odpovídá pro hvězdy na vstupu na hlavní posloupnost se stejnou hmotností. Primární složka je v souladu se ZAMS, kdežto sekundární složka je o 35% větší. Souběžně byly pozorovány v různých nocích variace jasnosti kolem 0,2 magnitudy. Ve spektrech byly pozorovány emisní čáry Ha, Hb a zakázaná čára OI. Ve většině spekter je patrná absorpční čára Li I 6708 A. Tyto všechny charakteristiky odpovídají klasickým hvězdám typu T Tauri stáří 20 milionů let. Spektroskopie a fotometrie je v souladu se získanými teoretickými předpověďmi.

Obrázek 1:
Fázová křivka NSVS 06507557 Ari ve filtrech V,R a I. Nejlepší fit odpovídá plné čáře. Rozptyl dat zhruba o 0,2 magnitudy je způsoben variacemi svítivosti v různých nocích.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz