Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
V tomto období jsme se věnovali pokračování fotometrie eruptivních hvězd – zejména GJ 3236 Cas a NSVS 07453183 Lyn. Za toto období jsme využili 25 jasných nocí a provedli 60075 měření jasnosti proměnných hvězd. U první zmiňované hvězdy jsme se snažili zachytit erupci ve filtrech B, V a R na potvrzení odhadu teploty aktivní oblasti, kde se aktivuje erupce. U druhé zákrytové dvojhvězdy se podařilo zachytit primární i sekundární minimum a zdokumentovat vývoj fázové křivky.
Dlouhodobé monitorování eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236 Cas naznačuje, že pravděpodobně dochází k nárůstu aktivity. Systém je sledovaný od roku 2014 a podle hodnocení četnosti erupcí vychází v posledním půlroce roku 2021 necelé dvě erupce na jednu pozorovací řadu.
Souběžně s tím byla prováděna fotometrie erupcí ve více filtrech (B,V a R). 9. listopadu 2021 se podařilo takovou situaci zachytit. Analýza dat ukázala, že amplitudy zjasnění erupce v jednotlivých filtrech jsou ve shodě s předchozími pozorováními. V současné době máme v seznamu celkem 38 erupcí sledovaných ve dvou a více filtrech jak z nalezené literatury, tak z vlastního pozorování. Ve všech případech nám vychází, že zjasnění erupcí v krátkovlnné oblasti spektra je výraznější než dlouhovlnné. Za určitých předpokladů je možné učinit závěr, že během erupce dochází k navýšení teploty v aktivní oblasti na 17 000 – 20 000 K.
Zákrytová dvojhvězda NSVS 07453183 Lyn je jedním ze zajímavých systémů, které sledujeme od roku 2019. Jak jsme podrobněji referovali v předchozích článcích, u tohoto systému jsme v sezóně podzim 2020 – jaro 2021 zaznamenali výraznou změnu světelné křivky ve fázi po sekundárním minimu. Zde došlo ke zvýšení jasnosti o 0,2 magnitudy oproti stavu z roku 2019. Proto jsme netrpělivě očekávali, až bude dvojhvězda opět pozorovatelná po konjunkci se Sluncem v letním období. Tato pozorovací přestávka trvala dva měsíce. Od 30. září do 3. prosince se podařilo získat 3 primární a 3 sekundární minima. Aktualizovaný O-C diagram naznačuje, že přítomnost třetí hvězdy v systému s periodou 1,14 roku je velmi pravděpodobná. Amplituda LITE efektu je pouhé 4,52 minuty. Další pozorování v následujících měsících budou potřebná pro definitivní potvrzení. Také budeme sledovat vývoj tvaru světelné křivky této dvojhvězdy. Zde bychom se měli dozvědět nové informace o vývoji aktivních oblastí na povrchu těchto červených trpaslíků.
Obrázek 1: Graf četnosti erupcí u GJ 3236 Cas za období 27.12.2015 do 30.10.2021. V tomto období byla dvojhvězda pozorována během 331 nocí (celkem 2496,3 hodiny pozorování), kdy bylo zaznamenáno 243 erupcí. Zhruba poslední dva roky sledujeme nárůst počtu erupcí.
Obrázek 2: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy NSVS 07453183 Lyn. V levé části grafu jsou zobrazené polohy minim z roku 2019, uprostřed ze sezóny podzim 2020 – jaro 2021 a v pravé části nová minima z podzimu 2021. Rozdílné polohy primárních minim (modré kroužky) a sekundárních minim (oranžové kroužky) jsou způsobené deformací světelné křivky v oblasti sekundárního minima. Ta je pravděpodobně způsobena vývojem aktivních oblastí v chromosféře červených trpaslíků, tedy vývojem rozsáhlých hvězdných skvrn. Přítomnost třetí hvězdy dokládá sinusoidální chod grafu.
autor: Ladislav Šmelcer