Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Z hlediska pozorovatelského to byl mimořádný měsíc, kdy bylo během 15 nocí pořízeno 37 683 měření jasnosti proměnných hvězd. V rámci akce doměřování dat nových proměnných hvězd jsem se věnoval poli zákrytové proměnné V 995 Cyg, která byla dříve kromě jiného v zorném poli družice Kepler.
Nadále také probíhala fotometrie eruptivní hvězdy GJ 3236 Cas, která překvapila dvěmi docela výraznými erupcemi.
Od roku 2009 jsem pozoroval pole s proměnnou hvězdou V 995 Cyg, která dlouhodobě vykazuje změny periody. Následně jsem zjistil, že tato hvězda je soustavně monitorována družicí Kepler pro pozorování exoplanet a nebude nutné ji dále sledovat. Nicméně v tomto poli jsem poli v roce 2012 objevil novou zákrytovou proměnnou hvězdu, dnes označenou CzeV437 Cyg s periodou 0,27198 dne.
Dříve bylo toto pole snímáno ze Země před započetím mise Kepler, aby se vyhledaly dříve neznámé proměnné hvězdy a nemusely se pracně znova analyzovat při pozorovaní Keplera. V blízkosti V 995 Cyg a CzeV437 Cyg se skutečně nachází další proměnná hvězda označená jako 2MASS J 19480812+4607050, opět zákrytová s periodou 0,536649 dne. Limitní jasnost těchto přehlídek byla kolem 14. magnitudy, proto unikla pozornosti slabší hvězda, jakou je CzeV437 Cyg.
Družice Kepler má však dnes jiné starosti a na toto pole jsem se zaměřil i v letošním roce. S použitím většího dalekohledu Celestron 355 se mi podařilo ve stejném poli najít další tři proměnné hvězdy. První jsem identifikoval přes databázi VSX jako známou, která byla objevená Keplerem, dnes s označením KID 09540450. Další dvě jsou však neznámé a díky jasnému počasí v druhé polovině srpna jsem získal dostatečné množství dat pro určení základních parametrů – periody, základního minima a amplitudy. Po navedení do databáze CzeV katalogu a registraci jim bylo přiděleno pořadové číslo 754 a 755.
Obrázek 1: Výsledky analýzy dat pro CzeV754 Cyg. Podle fázové křivky je zřejmé, že se jedná o typ W UMa s periodou 0,531434 dne a amplitudou 0,34 magnitudy.
Obrázek 2: Výsledek analýzy dat pro CzeV755 Cyg. V tomto případě se jedná o zákrytovou dvojhvězdu typu Algol (EA) s periodou 0,689513 dne a amplitudou 1,02 magnitudy.
Obrázek 3: Hvězdné pole v okolí V 995 Cyg, kde se celkem nachází šest známých proměnných hvězd.
autor: Ladislav Šmelcer