Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – duben 2018

Pozorování proměnných hvězd – duben 2018

V dubnu se počasí trochu umoudřilo a oproti předchozím měsícům pozorovacích nocí bylo více. Do zorného pole se dostala i tradiční eruptivní zákrytová dvojhvězda GJ 3236 Cas, kde jsme očekávali další erupce, ale i V1179 Cas ve stejném hvězdném poli pro doplnění fázové křivky (podrobnosti byly zveřejněny v AKA 02-2018). Po delší době jsme se mohli podívat na zajímavé zákrytové dvojhvězdy v souhvězdí Panny a Žirafy.

V minulých letech jsme pozorovali zákrytovou dvojhvězdu HW Vir (perioda oběhu složek 2h 48min). V posledních letech se objevilo na základě fotometrických dat několik publikací, které se snažily vysvětlit zvláštní průběh O-C diagramu (podrobněji viz AKA 12-2012, 04-2013, 04-2015). Většinou se do systému přidávají další hvězdy nebo případně exoplanety, které mohou popsat aktuální stav O-C diagramu. Bohužel prognózy vývoje diagramu většinou selhávají a konečné vysvětlení je v nedohlednu. Navíc O-C diagram HW Vir vypadá jako tlumený harmonický oscilátor, což je zatím těžce vysvětlitelné, jak je to možné. O co se jedná v případě této zákrytové dvojhvězdy? 
Zákrytové dvojhvězdy s velmi krátkými periodami pod 0,2 dne jsou systémy, které pravděpodobně prošli fází společné plynné obálky. Ta vzniká v důsledku postupného vývoje hmotnější hvězdy v kontaktní soustavě. Interakce plynné obálky s dvojhvězdným systémem a rozdílná rotace samotné obálky a hvězd vede ke změnám rozložení momentu hybnosti, ve výsledku tedy vzdálenosti hvězd mezi sebou.  Fáze existence dvojhvězdy se společnou obálkou trvá poměrně krátce ve srovnání s celkovou dobou existence hvězd. Po odvržení obálky zůstávají v systému kompaktní objekty, jako například bílý trpaslík nebo neutronová hvězda, které v důsledku předchozích událostí zůstávají v těsné blízkosti. Přesto vzhled světelné křivky ukazuje, že se jedná o oddělený systém dvou kompaktních objektů.
Že takové případy nejsou úplně vzácné ukazuje podobný případ zákrytové dvojhvězdy V 470 Cam. I tato hvězda má velmi podobný O-C diagram jako HW Vir. Nová pozorování na hvězdárně ve Valašském Meziříčí tento fakt potvrzují.
 
Obrázek 1: Světelná křivka HW Vir. Během jedné noci je možné díky krátké periodě oběhu zaznamenat několik primárních i sekundárních minim. Změny svítivosti mimo minima jsou způsobeny nasvíceným povrchem sekundární hvězdy primární hvězdou ve dvojhvězdě.
 

Obrázek 2: O-C diagram HW Vir. Za poměrně krátké období (mezi lety 1984 – 2018) jsou patrné výrazné změny (minima nastávají dříve nebo později oproti předpovědi), které nemají objasněnou příčinu. Červený bod představuje minimum získané v dubnu 2018. Modré body v O-C diagramu jsou minima pozorovaná v letech 2011 – 2017 na hvězdárně ve Valašském Meziříčí.
 

Obrázek 3: Světelná křivka V 470 Cam. Je velmi podobná světelné křivce HW Vir. Podobně vypadá i průběh O-C diagramu.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies