Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Krátké noci a relativní nepřízeň počasí mi umožnilo pozorovat šest nocí a získat 5 386 měření proměnných hvězd. Většinu z nich jsem věnoval fotometrii zákrytové dvojhvězdy NSVS 01031772 Cam v očekávání erupcí. Bohužel se mi nepodařilo zaznamenat žádnou, ale bylo možné pozorovat změny svítivosti dvojhvězdného systému mimo zákryty. Ty jsou pravděpodobně způsobené eliptičností hvězd. Po delší době jsem získal i jedno minimum zákrytové dvojhvězdy EW Lyr, u které se původně podle analýzy Petra Zascheho měla vyskytovat třetí hvězda, ale v současné době to bude zřejmě jinak. Podrobnější informace o této dvojhvězdě jsou uvedené v následující části článku.
EW Lyr je zákrytová dvojhvězda typu Algol, která byla objevena Hoffmeisterem (1930) a potvrzeny základní elementy Szafranicem v roce 1956. Spektrální typ byl určen Brancewiczem a Dworakem v roce 1980 jako třída F0, respektive A8-9V v roce 1984 Halbedelem. Hmotnosti jednotlivých hvězd uvedl Budding a kol. (2004) – 1,39 a 0,84 Msl. Soubor pořízených minim pokrývá období kolem 70 let a na jejich základě byly stanoveny nové elementy: Min I = HJD 24 26499,7224 + 1,d 94873888 x E.
Potencionální třetí těleso obíhá okolo zákrytové dvojice s periodou 78 let a excentricitou e = 0,57. Předpokládaná minimální hmotnost třetího tělesa je 1,1 Msl. Teoreticky by měl být světelný tok třetí hvězdy měřitelný, bohužel nejsou k dispozici studie světelných křivek s tímto efektem.
Je také možné diskutovat takzvaný Applegate mechanismus, který může způsobit periodické změny v O-C diagramu. Na začátek je potřebné přijmout základní parametry systému - M1 = 1.39Msl, M2 = 0.84Msl, R1 = 1.59Rsl, R2 = 0.85Rsl. Tyto hodnoty však vycházejí ze statistických vlastností hvězd daného spektrálního typu, takže nejsou příliš přesvědčivé. Dále se také předpokládá vzdálenost hvězd a = 10 Rsl a rychlost diferenciální rotace hvězd, jak uvádí Applegate (1992). Na základě těchto parametrů jsme schopni určit vlastnosti Applegetova efektu pro obě složky. Soudě podle hodnot je tento efekt v případě EW Lyr nepravděpodobný.
Obrázek 1: O-C diagram EW Lyr z práce New Systems Showing the Light-Time Effect (P. Zasche 2006), poslední body minim v diagramu jsou z roku 2004.
Obrázek 2: O-C diagram EW Lyr v roce 2016. Poslední červený bod je výsledek pozorování z hvězdárny ve Valašském Meziříčí ze dne 28. června 2016. V době publikace (2006) víceméně došlo k nečekané změně v chodu O-C diagramu, který neodpovídá předpokladu analýzy.
autor: Ladislav Šmelcer