Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Většina prací v interiérech již byla dokončena. Čekají nás ještě nějaké drobnosti a úklid, proto byla největší pozornost věnována zejména dokončení finálních vrstev zelené střechy na budově odborného pracoviště. Jednalo se o položení separační geotextílie, nopkové fólie a další vrstvy geotextílie. Na ně byly podle projektu položeny dlaždice, vysypán oblázkový štěrk (kačírek) a zemina pro vegetační vrstvu. To vše mezi sebou oddělily separační okraje včetně vyložení geotextílií, aby nedocházelo k zanášení separačních vrstev pro odvod vody. Předtím však byly podle kladečského výkresu položeny vrstvy tepelné izolace v potřebném spádu (do této vrstvy byly uloženy chráničky pro kabelové rozvody) a poté dostatečně odolná hydroizolační vrstva včetně pečlivého řešení všech detailů.
Dále byla zateplena oblá fasáda pod kopulí, kde byla použita minerální vata pro její snadnější přizpůsobení oblému tvaru podkladové konstrukce. Dále byly dokončeny drobné zámečnické a elektrikářské práce, ve své práci pokračovali také klempíři instalací okapů a svodů včetně okapnic a dalších klempířských konstrukcí.
Na oknech budovy odborného pracoviště v prvním nadzemním podlaží byly instalovány nové hliníkové ochranné žaluzie, které zlepší podmínky pro práci zejména v letních měsících. Natažením finální omítky byla dokončena nová fasáda na nástavbě budovy odborného pracoviště.
V hlavní budově pokračovalo odborné restaurování (oprava poškozeného teraca včetně broušení) a opravy poškozeného teraca v budově odborného pracoviště, abychom se co nejvíce přiblížili původnímu vzhledu objektu.
V níže uvedené fotogalerii zveřejňujeme tentokrát trochu větší počet snímků.
autor: Libor Lenža