Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
09.01.2013
V archivu výstupů projektu Obloha na dlani jsme se dočkali tolik očekávaných zvukových záznamů a slajdů z další části přednášek.
Už při zběžném pohledu na vzdělávací materiály, které jsou volně dostupné ke stažení, napočítáme více než desítku tématicky zaměřených akcí, přičemž každá z nich byla jedinečná a něčím zajímavá. Osobitou součástí archivu jsou ukázky experimentů z elektromagnetismu a optiky.
Nově doplněné materiály shrnují prezentace z březnového workshopu právě zaměřeného na význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání.
Ostatně vzdělávání je hlavní nosnou myšlenkou každého našeho projektu, stejně jako posláním hvězdárny samotné.
Už z podstaty našeho názvu je zřejmé, že k vzdělávání používáme hlavně metodu pozorování, jehož význam a úlohu v astronomii jsme se pokusili shrnout ve stejnojmenném workshopu, který se konal koncem září 2012.
Vrcholem každoročních vzdělávacích aktivit je už pověstný listopadový kosmonautický seminář, který díky svému širokému záběru pravidelně plní přednáškový sál hvězdárny do posledního místa.
Nově jsme vyčistili a upravili zvukové záznamy z přednášek Jiřího Grygara, které jsou v tuto chvíli již téměř bez šumu.
autor: Tomáš Pečiva