Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

20.02.2025

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

Pod „velkou modernizací“ máme na mysli zejména projekt Kulturního a kreativního centra, který je spolufinancován Evropskou unií, prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury, jako vlastníka příslušné komponenty a nemalou měrou také Zlínským krajem. Obsahem projektu je nejen stavba a základní vybavení nového objektu samotného KKC, ale také zásadní změny na zbývajících objektech hvězdárny. Jedná se především o modernizaci kopulí spolu s doplněním a modernizací astronomické techniky. A významnou součástí bylo právě pořízení nového dalekohledu o průměru primárního zrcadla 50 cm, tedy „půlmetru“.

Jeho instalaci v západní kopuli hlavní budovy předcházely další důležité změny. První byla kompletní modernizace samotné třímetrové kopule, která umožnila její dálkové ovládání a propojení tohoto ovládání s ovládáním a hodinovým pohonem půlmetrového dalekohledu. Kromě toho došlo také k renovaci vnitřních omítek a v dalších letech nás ještě čeká výměna vnitřního obložení kopule a jejího oplechování.

I když by se mohlo zdát, že takto velký dalekohled nedává v městském prostředí valný smysl, opak je pravdou. Už dnes u nás fungují téměř 30cm dalekohledy a přinášejí velmi hodnotná data a měření. Nový přírůstek bude mít několik observačních programů, které budou zaměřeny převážně na proměnné hvězdy a pozorování erupcí slunečního typu na hvězdách, zejména dvouhvězdných systémech dvou červených trpaslíků. Určitě jej využijeme také na pozorování zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, pozorování objektů meziplanetární hmoty a v neposlední řadě také na snímkování družic na oběžných drahách kolem Země.

Dalekohled je vybaven CMOS kamerou C4-16000 s čipem GSENSE 4040 CMT s rozlišením 4160 × 4096 bodů a sadou fotometrických filtrů standardu SLOAN (GRIZ). Celý tento nový, výkonný observační systém bude sloužit k práci a realizaci observačních programů ve spolupráci s řadou jiných pracovišť a projektů včetně projektů družicových, jako je například projekt ESA – družice ARIEL pro pořizování spekter exoplanet.

A kdy si náš nový přírůstek může prohlédnout veřejnost? Pokud bude přát počasí, můžete nás navštívit v pátek 7. 3. 2025 v odpoledních hodinách v rámci Dne hvězdáren a planetárií. Věříme, že se nám podaří malou kopuli s tímto půlmetrovým drobečkem vážným zájemcům zpřístupnit, alespoň k nahlédnutí.

autor: Klára Lenžová


   PředchozíNásledujícíZpět

Pečlivé usazení montáže v západní kopuli.
«« Předchozí678910Následující »»

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz