Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
14.09.2009
Dne 14. 9. 2009 v odpoledních hodinách byla zahrada Hvězdárny Valašské Meziříčí svědkem slavnostní události. Konala se zde vernisáž výtvarných děl studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Žáci měli možnost zde vystavit svá díla i jen vzdáleně inspirovaná oblohou či astronomií a vytvořená u příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009. Také proto byl k umístění výstavy vybrán pozemek hvězdárny s malebným, na zeleň bohatým prostředím, aby spojil na první pohled odlišné podoby kultury lidstva: neuchopitelné umění a exaktní vědu - astronomii.
Přestože začátek slavnosti narušila krátká přeháňka, nemohla přítomným pokazit příjemnou pohodu tohoto odpoledne. Na závěr programu si na 70 hostů mohlo prohlédnout pozorovatelnu Hvězdárny Valašské Meziříčí, a také historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929. Tuto možnost většina přítomných uvítala.
Vernisáž výtvarných děl byla součástí výročního zasedání sítě škol, přidružených k UNESCO, které se konalo ve dnech 14. až 15. září 2009 ve Valašském Meziříčí.
Během slavnosti jsme pořídili několik fotografií dokumentujících průběh vernisáže; prohlédnout si je můžete v naší fotogalerii.
O tom, že spojení astronomie a umění je možné, se můžete sami přesvědčit. Výstava bude v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí instalována do 20. října 2009.
Jste srdečně zváni!
autor: Jiří Srba