Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
07.12.2024
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Nyní jsme ve fázi intenzivního budování. Hlavním projektem je stavba kreativního a vzdělávacího centra KKC v rámci programu Národního plánu obnovy. Projekt KKC má ale více součástí: modernizace a robotizace velkých observačních kopulí, doplnění třech menších observačních kopulí na jižní budově, pořízení půlmetrového dalekohledu, dovybavení hvězdárny specializovanou astronomickou technikou a další. Budujeme také systém pro pozorování spekter meteorů, který bude umístěn pod jižní oblohou v chilských Andách na základně Evropské jižní observatoře na hoře La Silla.
Součástí realizace stavby objektu KKC bylo taky náročné vrtání 8 vrtů jako zdrojů tepla pro tepelné čerpadlo energetického hospodářství nové budovy. Jednalo se o technicky náročný úkol, ale i přes problémy se nám vše podařilo vyřešit. Kromě toho se nám po velmi dlouhém čase podařilo realizovat výměnu oken a dveří v hlavní budově, pracujeme na zásadní modernizaci observační techniky v budově odborného pracoviště a připravujeme i další související projekty, včetně projektu revitalizace a modernizace celého areálu. Rozvíjíme také domácí segment observační sítě pro pozorování meteorů a pořizování jejich spekter.
Jak již bylo řečeno, nejvýraznější částí všeho dění je stavba KKC. Ta pokračuje podle harmonogramu i v těchto dnech. Konkrétně nyní probíhá výstavba nosných konstrukcí a pracuje se také na vnitro areálových přípojkách. Společně s tím však probíhají intenzivní přípravy nejen dalších etap výstavby, ale také příprava veřejných zakázek na vnitřní vybavení. Na počátku roku 2025 by měl být celý objekt pod střechou a začne budování vnitřních povrchů a rozvodů.
Další lákavou částí stavby na hvězdárně jsou bezpochyby tři nové kopule na střeše odborného pracoviště. Ty jsou určeny pro odborná pozorování změn jasnosti hvězd, pozorování těles meziplanetární hmoty a jedna z nich také pro pozorování projevů sluneční aktivity, zejména erupcí. Výhodou je, že kompletní kopule včetně vybavení jsou navrženy a postaveny tak, aby je bylo možné ovládat v plném rozsahu dálkově. Tedy pozorovatel může sedět u počítače s internetem na druhé straně zeměkoule a pozorovat u nás. Tyto robotické a dálkově ovládané systémy máme dokončeny také ve dvou menších kopulích na hlavní budově a velké kopuli na budově odborného pracoviště. To umožní, aby s přístroji mohl pracovat mnohem větší tým lidí, včetně studentů a za určitých okolností i zájemcům z řad veřejnosti.
Změn a novinek je spousta, vyvstává tedy otázka, co z toho plyne pro návštěvníky? Program pozorování pro veřejnost se i nadále bude soustřeďovat do velké kopule hlavní budovy, která je kulturní památkou. Avšak nové přístroje, které budou k dispozici veřejnosti, v rámci našeho areálu bezpochyby přinesou nové možnosti, příležitosti i zážitky pro návštěvníky, kteří k nám přijdou s cílem seznámit se s objekty naší noční oblohy.
Velké změny však nastanou v dalších typech akcí pro veřejnost, kdy budeme moci využívat zázemí budovaného kreativního centra a nové technické možnosti v rámci právě realizovaných projektů. Abychom všem, kteří jsou zvědaví na nové dění na hvězdárně, kterého teď opravdu není málo, alespoň lehce nastínili, co konkrétně připravujeme: zájemci se mohou těšit na workshopy a seminář na téma „Jak navrhnout, připravit a postavit nanosatelit“, až po virtuální procházky po kosmické stanici, planetární základně či starodávných mořích…
Realizace komplexní revitalizace celého areálu pak přinese návštěvníkům mnohem lepší podmínky, hezčí zážitky i příjemnější a modernější prostředí při celé řadě akcí, které pro širokou i odbornou veřejnost připravujeme.
autor: Klára Lenžová
Meteorické kamery Pohled na dvojici kamer pro pozorování meteorů na střeše budovy odborného pracoviště. |
«« Předchozí | 678910 |