Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
15.10.2013
První větší akce projektu Společně do stratosféry se konala v prostorách našich kolegů a přátel na Hvězdárně v Partizánskom. Oficiální i neformální program se odehrával v hlavním přednáškovém sále hvězdárny nebo klubovně.
Cílem akce bylo seznámit účastníky s cíli projektu, úrovni spolupráce a především společně navrhnout a technicky specifikovat užitečné zatížení při prvních dvou zkušebních letech stratosférických balónů, které by se měly uskutečnit ještě letos. Smyslem prvních dvou letů je vyzkoušet technologii základní platformy a také otestovat některé nové přístupy a nové experimenty. To vše je přípravou na další dva stratosférické lety, které se uskuteční v roce příštím. Tyto dva lety ponesou v přístrojové sekci experimenty, které navrhnout studenti, kteří se svými nápady uspějí v mezinárodní studentské soutěži.
V průběhu workshopu zazněly celkem 4 zvané příspěvky, které se věnovaly základním tématům, a to: (1) zatím dostupné technologii pro stratosférické lety, a plánům SOSA pro nejbližší měsíce; (2) záměru zcela nového experimentu na sběr meziplanetárního materiálu ve stratosféře; (3) technickému řešení balónu a gondoly a (4) připravovaným experimentům na detekci meteorů ve stratosféře. Kromě těchto příspěvků zazněly kratší informace.
Základ tohoto setkání však byl především v diskusích a přípravě technických řešení jednotlivých experimentů i části základní jednotky. Z bouřlivé a dlouhé, ale velmi plodné a zajímavé diskuse vyplynulo několik možných technických řešení problematických konstrukcí, které musí být ještě dále prověřeny a musí být vybrány ty, které nám poskytnou co největší záruky bezchybné funkce.
Součástí akce bylo i setkání projektového týmu a plánování a upřesňování harmonogramu realizace dalších aktivit projektu včetně samotného vypouštění. Celkem se akce zúčastnily téměř dvě desítky zájemců, převážně ze Slovenska.
autor: Libor Lenža
Workshop I - SdS Experiment pro detekci kosmického záření včetně směru příletu částic. |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |