Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
25.08.2020
Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně.
Praktika pozorovatelů proměnných hvězd se Zbyněk Henzl účastní třetí rok v řadě. Přesto si své obzory stále rozšiřuje. „Dozvídáme se nová data z výzkumu, a i když jsme v elektronickém kontaktu, některé věci je lepší řešit osobně. Kromě toho celý rok střádám témata, která mě zajímají a mohu je probrat se zkušenějšími kolegy,“ usmívá se finanční poradce z Loun, jenž se astronomii věnuje po většinu života.
Praktikum zaměřené na hvězdy s proměnlivou jasností má v Česku dlouhou tradici. Letošní ročník je v pořadí šedesátý, posledních pět let ho pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Proměnné hvězdy tady pozorujeme dvacet let, navíc můžeme účastníkům nabídnout kvalitní techniku i zázemí,“ připomíná odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.
Sedmnáct amatérských pozorovatelů z celé republiky je nyní uprostřed týdne naplněného přednáškami, nočním pozorováním, zpracováním výsledků a odbornými diskuzemi. Výsledkem jejich práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných proměnných hvězd. „Někdo se specializuje na zákrytové dvojhvězdy a určování jejich fyzických parametrů a fáze vývoje, další skupina zkoumá eruptivní hvězdy, jejichž erupce bývají silnější než na Slunci,“ popisuje Šmelcer.
Andrea Biskupová sem zamířila přímo z expedice amatérských astronomů v obci Vrchy u Fulneku. „Proměnnými hvězdami se zabývám teprve krátce. Dosud jsem poznávala astronomii obecně s tím, že časem si vyberu, co mě bude zajímat nejvíce,“ líčí učitelka fyziky a chemie, nyní navíc studentka astrofyziky z Třebíče. Z účasti na svém prvním praktiku je nadšená. „Naučila jsem se spoustu nových věcí. Přestože mám teď v hlavě trochu zmatek, v další práci mi to hodně pomůže,“ hodnotí Biskupová.
Někteří pozorovatelé si na praktikum přivezli vlastní dalekohledy. Zbyněk Henzl sice nechal těžkou a drahou techniku doma, ale přístroje hostitelské hvězdárny nepotřebuje. „Na své zahradě mám malou hvězdárnu. K pozorování používám vlastní dalekohledy, které ovládám na dálku. Nemusím je převážet, na místě montovat a kalibrovat,“ vysvětluje amatérský astronom z Loun.
autor: Josef Beneš
Proměnné hvězdy pod drobnohledem 2 |
12345 | Následující »» |