Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
11.08.2015
Bude zkoumat meteorický roj Perseid, kosmické záření a testovat komponenty první slovenské družice
SOSA společně s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. a Laboratoří metalomiky a nanotechnologií v Brně podepsali počátkem letošního roku trojstrannou dohodu o spolupráci a kooperaci v rámci nejen stratosférických výzkumů a experimentů. I když se tohoto letu kolegové a kolegyně z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií v Brně aktivně neúčastní, právě v těchto týdnech je v jejich laboratořích vyvíjeno další unikátní zařízení pro biochemické a biologické experimenty ve stratosféře. Na jejich realizaci si však musíme počkat do podzimu letošního roku.
Šestnáctý start stratosférického balónu slovenské organizace SOSA má před sebou celou řadu zajímavých a unikátních experimentů a také technologických testů. Jak už napovídá samotný datum startu a skutečnost, že jde o noční let, jedním z experimentů bude pozorování jednotlivých meteorů z meteorického roje Perseid. Pozorování zajistí speciální citlivá kamera experimentu METEORCAM, která bude snímat noční oblohu z výšky až 35 km. Kromě pozorování z gondoly stratosférického balónu bude meteorický roj z řady míst pozemního segmentu pro pozorování meteorů na slovenské i české straně. Jedná se o stanice v síti CEMeNt (česko-slovenská amatérská síť) a SVMN (slovenská profesionální síť). Kromě toho se do pozorování zapojí i speciálně zřízené observační stanice v místě startu stratosférického balónu (na letišti v Malých Bielicách u Partyzánskeho) či na slovenské observatoři v Modre. Po přistání nastane dlouhá a náročná práce se zpracováním údajů, porovnáním a vyhledáním případných společných meteorů a jejich důkladným proměřením a analýzou.
Kromě pozorování meteorů bude kamera METEORCAM sloužit v menších výškách pro mapování stupně světelného znečištění v okolí místa startu a přistání v experimentu LPI. Věříme, že se nám podaří zpracováním jednotlivých snímků vytvořit panoramatické snímky se zachycením největších oblastí světelného znečištění.
Další oblastí, na kterou jsou experimenty na palubě zaměřeny, jsou nabité částice (kosmické záření) přicházející k nám z kosmického prostoru v podobě nabitých energetických částic. Bude se jednat o kombinaci klasického detektoru ve formě Geiger-Müllerových trubic a detektoru nabitých částic z dílny americké společnosti Crayfis, který bude obsluhován a řízen dvojicí smartphonů.
Důležitou součástí je také test vysílače, který je součástí přípravy startu první slovenské družice SkCube. Zajímavostí experimentu je, že se ho mohou zúčastnit radioamatéři z celého Slovenska, kteří se mohou pokusit zachytit jeho signál.
Na palubě budou také součásti studentského experimentu s názvem Vliv stratosférických podmínek na klíčivost semen kulturních plodin (zkratka z anglického názvu – ISCEAC). Bude se jednat o plastové zkumavky naplnění osivem kulturních plodin, tentokrát se bude jednat o pšenici a ječmen. Osivo bude vystaveno jak velmi nízkým teplotám při výstupu do stratosféry, tak zvýšené dávce kosmického záření. Takto exponované osivo bude po přistání standardně kultivováno a případné dopady nestandardních podmínek porovnávány s kontrolními vzorky, které cestu do stratosféry neabsolvují. Mimo jiné si tento studentský experiment klade za cíl umožnit studentům, budoucím výzkumným pracovníkům, v praxi si osvojit principy experimentální práce, prohloubit se zkušenosti s přípravou, řízením a vyhodnocením experimentů. Výsledky budou k dispozici v řádech 2-3 měsíců od startu.
V neposlední řadě budou v průběhu letu pořizovány standardní aerologická měření pro získání výškového profilu základních meteorologických veličin (teplota, tlak, vlhkost apod.).
Pokud se vydáte pozorovat maximum letošního roje Perseid nebo se rozhodnete sledovat trasu letu v přímém přenosu na webu live.sosa.sk, držte nám palce, ať se vše povede.
Na přípravě a zajištění startu spolupracují Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (jako hlavní partner), Společnost pro meziplanetární hmotu a Hvězdárna Valašské Meziříčí (obě organizace jako odborní garanti a partneři jednotlivých experimentů) a na přípravě a organizaci startu také Hvězdárna v Partizánskom. Děkujeme!
Tisková zpráva ve formátu pdf ke stažení (613 kb).
Tisková zpráva k letu STRATO 02/2015 ze SOSA ke stažení (pdf, 654 kb).
Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity
Tupolevova 5, 851 01 Bratislava
Slovenská republika
Telefon: +421 944 491 119
E-mail: jakub.kapus@sosa.sk
Kontakt pro média: Michal Novota
E-mail: michal.novota@sosa.sk
Telefon: +421 903 968 721
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika
Telefon: +420 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Společnost pro meziplanetární hmotu, o. s.
kolektivní člen České astronomické společnosti
Kraví hora 2, 616 00 Brno
Česká republika
E-mail: ivo.micek@seznam.cz
autor: Naďa Lenžová