S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
22.11.2018
Ve druhém listopadovém týdnu tohoto roku se Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. již potřetí připojila k celostátní akci Týden vědy a techniky Akademie Věd ČR. Téma letošního ročníku reflektovalo jak sto let vzniku naší republiky, tak i vývoj české vědy za toto období. Festival vědy a techniky se konal v týdnu od 5. do 10. listopadu v areálu hvězdárny. A co se u nás vlastě dělo?
Pro žáky místních i okolních základních škol jsme měli připraven program plný experimentů, přednášek a pozorování. Děti se dozvěděly spoustu věcí z historie a současnosti hvězdárny, o jejím zapojení do výzkumu a vývoje a k čemu je vlastně takový výzkum dobrý. Vypustily raketu na kapalné pohonné látky, prohlídly si interiér historické Ballnerovy hvězdárny s expozicí historických i současných meteorologických přístrojů, nahlédly pod pokličku meteorologické stanice. V areálu hvězdárny také navštívily venkovní geologickou expozici provázející vznikem a historií Karpat.
Samozřejmě jsme nezapomněli ani na širokou veřejnost. V rámci Týdne vědy a techniky proběhlo hned několik přednášek jak v našem městě, tak ve Zlíně, Vsetíně či Uherském Hradišti. Výběr byl opravdu pestrý. Od „Zkoumání prvků ve vesmíru“ přes „Astronomii v horách a pouštích Chile“, „Pozorování Slunce teleskopem ALMA“, „Trendy ve využití nanomateriálů v medicíně“ až po „100 let české egyptologie“. Podle ohlasů přednášky nezklamaly ani náročné posluchače.
V neposlední řadě si na své přišly i rodiny s dětmi, které navštívily sobotní Den otevřených dveří. Program plný pokusů, exkurzí, pozorování a vypouštění raket si užili dospělí i děti.
Děkujeme partnerským organizacím, které realizaci akcí Týden vědy a techniky AV ČR velmi napomohly a umožnily. Děkujeme také za podporu Akademii věd ČR a Městu Valašské Meziříčí.
Všem návštěvníkům děkujeme za projevenou přízeň a těšíme se na další společné akce u nás na hvězdárně.
autor: Dagmar Konvičná
Pátek 9. 11. 2018 Festival vědy a techniky pro školy |
«« Předchozí | 6789 |