Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Noční svítící oblaka

Noční svítící oblaka

13.07.2009

Noční svítící oblaka (noctilucent clouds – NLC) jsou ne zcela objasněným atmosférickým jevem, který je pozorovatelný v období kolem letního slunovratu, v průběhu června a července.

Podstata jevu je následující. Ve vysoké atmosféře, ve výškách až kolem 80 km nad povrchem, se vytváří shluky ledových krystalů. Tyto za normálních okolností nepozorovatelné objekty jsou osvětleny Sluncem, které už ale v daném místě na povrchu zapadlo pod obzor. V průběhu soumraku (kolem 21:30 SELČ) se na obloze nad severním či severozápadním obzorem objeví jemné modro-stříbrné cáry připomínající vzhledem cirrovitou oblačnost. Celý úkaz trvá desítky minut maximálně ale cca dvě hodiny. Může se vyskytnout také nad ránem před východem Slunce.

Spekuluje se, že za zvýšenou četností výskytu těchto oblaků je nižší aktivita Slunce, která významně ovlivňuje podmínky ve vysoké atmosféře. Někteří odborníci dávají výskyt NLC do souvislosti také s globální změnou klimatu, neboť pozorování NLC jsou záležitostí posledních 100 až 200 let. Přestože se jedná o nápadný úkaz, nepodařilo se jej (přinejmenším v současné míře) dohledat v historických záznamech.

Více informací o NLC můžete najít například na následujících serverech [ukazy.astro.cz/nlc, spaceweather.com]. Fotografie z 12.7. 2009 naleznete v naší fotogalerii.

Máte-li nějaké snímky NLC z letošního roku, pořízené na Valašsku, a chcete-li je zveřejnit, naváhejte a zašlete je s popisem na tuto e-adresu.

* Hned 13.7. 2009 bylo možné pozorovat ještě intenzivnější NLC a to jak ve večerních tak v ranních hodinách. Viděli jste? Večer 13.7. byl vůbec unikátní, nočním svítícím oblakům totiž předcházel intenzivní vulkanický soumrak [Foto].

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz