Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Na půdě Akademie věd ČR se představila i spolupráce se Zlínským krajem

Na půdě Akademie věd ČR se představila i spolupráce se Zlínským krajem

14.04.2016

Po přivítání všech účastníků předsedkyní Komise pro Regionální spolupráci paní Taťánou Petrasovou se slova ujal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ocenil stávající i nově se rozvíjející spolupráci mezi pracovišti AV ČR a jednotlivými kraji naší republiky. Ocenil pestrost řešených témat a přínosy spolupráce pro obě strany. Zdůraznil velký zájem Akademie věd na prohlubování této regionální spolupráce od oblasti základního výzkumu, přes předaplikační výzkum, aplikace i řešení akutních problémů v jednotlivých krajích.

Zlínský kraj zastupovala na setkání paní Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče společně se zástupci Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Partnerem hvězdárny za Akademii věd ČR a nositelem projektu je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze. Vedoucí projektu pan Martin Ferus představil dosavadní úspěchy a výstupy projektu základního výzkumu R200401521 – Rozvoj pozorování a spektroskopie meteorů a meteoritů. Další informace o projektu najdete v sekci Projekty.

Jednoroční projekt byl realizován již v roce 2015 a v roce 2016 bylo schváleno jeho pokračování. Cílem projektu je spojit pozorování a spektroskopii meteorů ve Zlínském kraji s laboratorními experimenty generování plazmy na povrchu vzorků meteoritů pomocí výkonných laserů na Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Prvním úkolem společné práce bylo zaznamenat spektra meteorů pomocí pozorovací sítě Hvězdárny Valašské Meziříčí. V rámci kampaně 2015 se podařilo registrovat spektra a dráhy 14 meteoroidů meteorického roje Perseid. Tento meteorický roj pocházející z komety 109P/Swift–Tuttle je velmi vhodný pro pilotní studii v oboru, protože byl již podroben detailnímu rozboru jeho fyzikálních a chemických parametrů a lze tak ověřit použitou instrumentaci i metody práce se spektry. Byly stanoveny fyzikální parametry laserového plazmatu na povrchu meteoritů i plazmatu meteorů a vypočteno zastoupení prvků. Bylo zjištěno, že dynamické aspekty sestupu a nerovnoměrného odhořívání tělesa mají vliv zejména na detekci alkalických kovů.

Pracoviště AV ČR zakoupilo pro srovnávací měření vzorky 12 druhů chondritických meteoritů, které byly následně podrobeny analýze metodou spektroskopie laserem indukovaného průrazu (LIBS) vysoce rozlišujícím spektrografem. Pomocí výbojové aparatury byla též změřena spektra výbojů v kyslíku, dusíku a vzduchu a během návštěvy řešitele projektu na Technické univerzitě v Athénách byla pořízena srovnávací spektra laserových jisker ve vzduchu.

Nejkvalitnější spektrum bylo následně vybráno k další analýze. Nízce rozlišená data získaná pomocí astronomických spektrografů byla následně interpretována pomocí vysoce rozlišených dat z ablačních spekter. Emisní linie byly fitovány konvolucí jednotlivých čar prvků v ablačních spektrech.

Tento projekt napomohl propojit stávající teoretické výsledky, simulace, ablační spektra s vysokým rozlišením s reálnými pozorovacími daty pořizovanými i na území našeho kraje. Projekt také podpořil observační sítě v našem regionu kvalitnějšími přístroji, což umožnilo zapojit do práce další kolegy z okolních oblastí. Pracovníci našich institucí získali přístup ke kvalitnímu laboratornímu vybavení a odborníkům pro měření ablačních spekter pro porovnání měřených spekter s laboratorními a jejich interpretaci. Všechny tyto aspekty pak mohou odborní pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí dále využívat při své vzdělávací a popularizační činnosti, vyhledávání talentů mezi mladými lidmi a jejich těsnějším zapojováním do reálných programů a projektů vědy a výzkumu.

Vedoucí ostatních projektových týmů prezentovali na setkání velmi rozmanitý okruh projektů od výzkumu provenience dekorativního kamene a surovin vápenného pojiva, přes prezentaci komplexního přístupu pro monitorování a zmírnění dopadů sucha v regionu jižní Moravy, sociálního podnikání v Pardubickém kraji až po výzkum nástěnných maleb Johanna Hausdorfa (1668-1743) na Broumovsku či poetické Brno.

Možnosti spolupráce mezi organizacemi Zlínského kraje a vůbec organizacemi na jeho území a  pracovišti Akademie věd jsou dány rámcovou smlouvou o spolupráci mezi Zlínským krajem a Akademií věd ČR, která otevírá nové možnosti k efektivní spolupráci a využívání výsledků vědy a výzkumu přímo v kraji. Smlouva je nastavena tak, že pokrývá relativně širokou paletu oblastí (od přírodních věd, techniky až po humanitní obory), čímž napomáhá efektivnímu a smysluplnému čerpání podpory nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale i řady dalších oblastí. Rámcová smlouva umožňuje snadné uzavírání bilaterálních smluv mezi pracovišti AV ČR a organizacemi ve Zlínském kraji včetně těch ve zřizovatelské působnosti ZK. Tento program napomáhá také přímému či nepřímému působení vysoce kvalifikovaných vědeckých pracovníků na řešení problémů, úkolů či projektů na území našeho kraje.

Věříme, že se do programu regionální spolupráce časem zapojí i další instituce nacházející se na území našeho kraje.

Autor: Libor Lenža, Martin Ferus

 


   PředchozíNásledujícíZpět
Realizace projektu Rozvoj pozorování a spektroskopie meteorů a meteoritů

Celkový pohled na laboratoř spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze.

«« Předchozí1112131415

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz