Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
01.06.2009
Pomineme-li silný vítr, přívalový déšť a bleskové výboje, které je doprovázejí a které mohou napáchat mnoho škody, patří bouře k těm nejzajímavějším přírodním jevům, se kterými se můžete setkat. Při jejich sledování !!! dbejte nejvyšší opatrnosti !!! , ale rozhodně si je nenechejte úplně ujít. Například bouřka z 22. května 2009 nepatřila k těm nejsilnějším, ale byla nápadně fotogenická, jak můžete vidět na přiložených snímcích. Více informací naleznete pod následujícími odkazy [Tornáda v ČR; AMATEUR STORMCHASING SOCIETY ].
Pokud nejste vyznavači "adrenalinových sportů", máme pro vás poněkud bezpečnější meteorologický tip. Červen a červenec jsou sezónou jednoho velmi nenápadného meteorologického jevu, který je dodnes obestřen řadou záhad, nočních svítících oblaků. Tyto shluky ledových krystalů se nacházejí ve výšce kolem 80 km nad zemským povrchem a právě období kolem letního slunovratu je vhodný okamžik pro jejich sledování. Slunce se v noci dostane jen nízko pod obzor, nasvětluje tuto jemnou oblačnost a zviditelní ji nad severním obzorem na večerní i ranní obloze. Více viz [Slunce v létě; http://ukazy.astro.cz/nlc; www.astro.cz].
Další meteorologické zajímavosti najdete ve specálně připravené sekci.
autor: Jiří Srba