Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Inspirující setkání v Laboratoři metalomiky a nanotechnologií

Inspirující setkání v Laboratoři metalomiky a nanotechnologií

06.03.2014

Jednou z aktivit projektu Společně do stratosféry, který realizuje naše hvězdárna ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, je také přeshraniční studentská soutěž návrhů na experimenty, přístroje či měření na stratosférických balónových sondách. Příjem soutěžních návrhů byl ukončen koncem února. Témata a úroveň návrhů nás velmi mile překvapila.

Úroveň některých návrhů je opravdu velmi vysoká a zabývá se velmi perspektivními směry současného výzkumu a vývoje. Jeden ze soutěžních návrhů, který byl avizován a řádně podán inicioval zajímavé pozvání pro zástupce obou partnerů projektu: Hvězdárny Valašské Meziříčí (Libor Lenža) a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (Jakub Kapuš). Pozvání přišlo z poněkud nezvyklého pracoviště, Laboratoře metalomiky a nanotechnologií v Brně. Jedná se o společné pracoviště Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně.

Za pozváním stál vedoucí pracovník této laboratoře pan prof. René Kizek se svými spolupracovníky. Cílem setkání bylo nejen bližší seznámení všech zúčastněných institucí, jejich aktivit, činností a možností, ale také diskuse nad případnou budoucí spolupráci v oblasti využití stratosférických letů k výzkumu a studiu vlivu tohoto prostředí a podmínek na systémy detekce záření poškozujícího DNA a testování těchto systémů. 

Velmi inspirativní bylo kompletní představení jednotlivých pracovišť této laboratoře, kterého se ujali prof. René Kizek a Dr. Ondřej Zítka. Vybavení, možnosti a rozsah výzkumu pracovišť této laboratoře jsou plně srovnatelné s evropskými pracovišti. To je velmi dobrým východiskem pro další rozvoj této laboratoře i realizovaných či připravovaných výzkumných projektů.

Oba partneři projektu mají velký zájem na budoucí spolupráci s tímto pracovištěm a jejím rozvoji v oblasti stratosférických letů jako prostředků pro testování a zkoušky budoucích nových kosmických technologií nejen v oblasti biosenzorů, ale i dalších oborů nejen nanobiotechnologie.

 

Děkujeme pracovníkům laboratoře za velmi inspirativní a motivující exkurzi i velmi zajímavou diskusi. Nezbývá, než se těšit na případnou další spolupráci a návštěvu pracovníků laboratoře na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

(Autor snímků prof. R. Kizek)

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz