Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
18.03.2024
K premiéře velkých nafukovacích modelů Slunce a Země jsme si vybrali Den hvězdáren a planetárií, který v letošním roce připadl na pátek 15. 3. 2024. Akci pořádá v rámci celé České republiky Asociace hvězdáren a planetárií, která zajišťovala zejména publicitu tohoto dne v rámci celé republiky.
Valašskomeziříčská hvězdárna se k této akci ráda připojila a nabídla velmi bohatý program, který byl zaměřen zejména na mládež a děti, ale i dospělí si přišli na své. Byli jsme připraveni na různé varianty počasí, k „mokré variantě“ naštěstí nedošlo. Zpočátku jsme se museli vyrovnat se zataženou oblohou, tak si malí i velcí návštěvníci prohlíželi pomocí různých dalekohledů nejen artefakty umístěné v rámci parkového areálu, ale také objekt ve vzdálené vesnici. V budově i kolem ní bylo připraveno několik stanovišť s hrami, soutěžemi a úkoly pro nejmenší návštěvníky. Mohli si vybarvit tematické omalovánky, zasoutěžit si ve znalosti planet, zkusit si, jak nesnadné jsou i relativně jednoduché mechanické úkony ve skafandru.
Větší děti i rodiče si mohli zkusit astronomické pexeso, pozorovat dalekohledem či shlédnout připravené pásmo a čtení o našem Měsíci, včetně pohledů do minulosti. Stejně tak se mohli v budově odborného pracoviště podívat a hlavně si sami provést jednoduché chemické pokusy včetně neviditelného inkoustu. Dále mohli navštívit hlavní kopuli pracoviště, podívat se do Ballnerovy hvězdárny a také do budovy odborného pracoviště.
V podvečer byly slavnostně rozsvíceny a představeny nafukovací modely, návštěvníci si je mohli nejen prohlédnout, ale pořídit si s nimi i pěkné rodinné fotky ze zajímavé akce. Nafukovací modely bude hvězdárna dále využívat pro svou vzdělávací a osvětovou práci a bude je prezentovat při větších akcích nejen v areálu hvězdárny. Informace o akcích najdete na vždy na našich webových stránkách a FB.
Od 18. hodiny proběhla v sále hvězdárny krátká přednáška věnovaná Měsíci a základním poznatkům o něm. Kdo na ni nechtěl nebo nemohl čekat, mohl si odpoledne prohlédnout malou výstavu, rovněž věnovanou Měsíci. Jelikož nám nakonec počasí přece jen trochu přálo, mohli jsme již tradičně akci ukončit astronomickým pozorováním Měsíce, Jupitera a dalších nebeských těles.
Akce se opravdu vydařila, pokud jste ji tentokrát nestihli nebo jste se o ní nedozvěděli včas, můžete si prohlédnout naši fotogalerii.
autor: Tomáš Pečiva
Vesmírné pexeso Vítězové a poražení. |
12345 | Následující »» |