Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
05.01.2024
Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem (letos kupodivu skoro samí tatínci).
V roce 2023 proběhly již tři schůzky, první dvě byly věnovány Sluneční soustavě. Lektor Petr Zelený, odborný pracovník hvězdárny, zcela vyčerpávajícím způsobem představil všechno, co o naší Sluneční soustavě víme, předvedl několik názorných ukázek, např. porovnání velikostí hvězd, planet a měsíců, porovnání vzdáleností, hmotností, oběh Země kolem Slunce a střídání ročních období, měsíční fáze apod. V průběhu dvou schůzek zodpověděl na desítky, možná i stovky, zvídavých dotazů.
Prosincové setkání si připravili dva mladí a nadějní vědci z Mendelovy univerzity v Brně, věnující se profesně biologické chemii. Na jedno prosincové dopoledne se z dětí a rodičů stali chemici, dozvěděli se spoustu zajímavých věcí, některé pokusy jen sledovali z patřičné vzdálenosti, do jiných se naopak aktivně zapojili.
V lednu čeká členy klubu schůzka velmi pracovní, bude o 3D tisku, včetně ukázek, a o programování robotů ze stavebnice lego.
Témata dalších schůzek se připravují, snažím se najít zajímavé téma, vhodného lektora, ale také vyhovět přáním kluků z tohoto ročníku, nebo i využít zkušenosti z ročníků předešlých. V zásobě máme třeba meteorologii, matematiku, češtinu, dějiny, ale také pozorování denní i noční oblohy, kvízy, hry a soutěže.
Na začátek každého setkání dostávají členové na zahřátí jednu zašifrovanou informaci, pokaždé s použitím jiné šifrovací metody. Jakmile budou umět víc způsobů luštění, uděláme si velkou šifrovací hru v terénu.
Členové (kluci i rodiče) se sice vidí jen jednou za měsíc, ale zdá se, že si rozumí a že našli společnou řeč. A to je velmi důležité, že si i rodiče mohou vyměnit zkušenosti a načerpat nové inspirace.
autor: Naďa Lenžová