S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
13.10.2014
V prvním říjnovém týdnu jsme zahájili závěrečnou část projektu Astronomie - součást historie a kultury lidstva, který realizujeme za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. V následujících měsících proběhne na území Moravy 18 přednášek z dějin astronomie a měření času.
Pro prezentaci dějin vědy a astronomie jsme zvolili dvě tematicky odlišné přednášky. První z nich je obsahově zaměřena na arabskou astronomii v období 8. až 15. století, druhá se svým obsahem zabývá počítáním (měřením) času v minulosti.
V prvním říjnovém týdnu měla premiéru ve Frenštátě pod Radhoštěm přednáška nazvaná Arabská astronomie. Pořadatelem naší přednášky byla Městská knihovna, která nám poskytla potřebné zázemí k realizaci. Z našeho pohledu byla přednáška úspěšná a to nejen podle počtu návštěvníků, kterých bylo 17, ale i z dotazů a diskuze.
Našim dalším cílem je Zlín a Krajská knihovna Františka Bartoše. V nově otevřených prostorách objektů 14/15 (Baťův institut) se představíme 14. 10. 2014 v 17 hodin.
autor: Radek Kraus
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně |
12345 | Následující »» |