Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
11.05.2020
Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům. Na poslední dubnové konferenci byla řešena otázka pohybu planet a Keplerových zákonů. Určitý stereotyp, který z online komunikace plyne jsme se pokusili narušit fyzikálními pokusy. Samotné vysílání experimentů bylo pokusem a musíme se pochválit- vše proběhlo hladce a podařilo se je odvysílat v přímém přenosu.
Materiálové možnosti, které astronomickému kroužku poskytuje hvězdárna se díky restrikcím nedaří zcela využít. A tak různé technické pomůcky a dalekohledy, které kroužek využívá zůstávají opuštěné a čekají na návrat svých uživatelů. Dobrou zprávou je, že nás od skutečného kroužku dělí pouze pár dnů.
Kontakt na kroužek: Mgr. Radek Kraus, email: rkraus@astovm.cz; skype: live: kraus_23.
autor: Radek Kraus