S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
ESO dnes slaví 50 let úspěšné spolupráce s Chile. Toto partnerství umožnilo evropské i chilské astronomii posunout hranice vědy, technologií a lidského poznání.
Dne 6. listopadu 1963 byla podepsána první dohoda mezi Evropskou jižní observatoří (ESO) a chilskou vládou, která umožnila umístění dalekohledů ESO pod mimořádně čistou oblohou Chile.
„Ukázalo se, že spolupráce s Chile je pevná a trvalá. ESO tvoří pomyslný vědecký a kulturní most mezi Evropou a Chile, otevírá cestu k budoucnosti a je bezesporu přínosem jak pro Chile, tak pro členské státy ESO, ale především pro vědu a technologie jako takové,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO.
První dalekohled ESO o průměru primárního zrcadla 1 m byl instalován již v roce 1966 na observatoři La Silla, kterou slavnostně otevřel chilský prezident 25. března 1969. Postupně byly na tomto mimořádném místě instalovány další teleskopy – dalekohled ESO s primárním zrcadlem o průměru 3,6 m, dalekohled NTT (New Technology Telescope) a řada dalších menších přístrojů. Technologické úspěchy, kterých se na La Silla podařilo dosáhnout, vydláždily cestu k nové observatoři ESO v Chile umístěné na hoře Paranal.
Observatoř Paranal byla slavnostně otevřena 5. března 1999 a je domovem dalekohledu VLT (Very Large Telescope), nejvyspělejšího teleskopu na světě pro viditelnou a infračervenou oblast, který si již na své konto připsal mnoho důležitých astronomických objevů. Rovněž zde pracuje dvojice nejvýkonnějších přehlídkových dalekohledů světa – VISTA a VST.
Nedávno ESO společně s partnery ze severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chile otevřela novou observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), která se stala největším astronomickým projektem světa. Observatoř leží na planině Chajnantor a využívá 66 antén pro milimetrovou a submilimetrovou oblast. Slavnostně ji otevřel současný chilský prezident Sebastián Piñera 13. března 2013.
„ESO se stala významným prostředkem pro vzdělávání nových generací vědců v Chile a Evropě. To nám poskytlo mimořádnou příležitost k vytvoření silných vazeb a kontaktů mezi oběma komunitami. Důkazem je řada existujících společných komisí pro spolupráci mezi ESO a Chile, které pracují nejen na vědecké úrovni, ale také na poli kultury a vzdělání,“ říká Fernando Comerón, zástupce ESO v Chile.
Jako země, na jejíž půdě observatoře leží, využívá Chile preferenčního přístupu k pozorovacímu času na dalekohledech ESO. To dává chilským astronomům možnost využívat nejvyspělejší pozorovací přístroje na světě.
Vzájemná spolupráce mezi ESO a Chile bude pokračovat i nadále. A bude ještě intenzivnější. Před týdnem předal chilský prezident Piñera zástupcům ESO formální dokumenty, kterými propůjčuje pozemky kolem hory Cerro Armazones Evropské jižní observatoři ESO (eso1345). Cerro Armazones by se měla stát místem, kde bude realizován budoucí velký projekt ESO – dalekohled E-ELT (European Extremely Large Telescope), největší oko na světě hledící do vesmíru.
ESO společně s ambasádami jednotlivých členských zemí naplánovala sérii kulturních akcí, kterými si chce výročí spolupráce s Chile připomenout, společně s chilskou ceřejností. Bližší informace najdete na této stránce.
Kromě toho ESO uspořádá 8. listopadu 2013 speciální slavnostní recepci k tomuto výročí, na kterou byli pozvání zástupci Chile, velvyslanci, představitelé členských států i vědecké osobnosti.
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org
Richard Hook; ESO, Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1346. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.