Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Tiskové zprávy ESO » Chladná záře tvorby hvězd

Chladná záře tvorby hvězd

25.09.2013

ESO 041/13 tisková zpráva

První 'světlo' pro novou kameru radioteleskopu APEX

Na radioteleskop APEX (Atacama Pathfinder Experiment) byl úspěšně nainstalován nový přístroj označovaný zkratkou ArTeMiS. APEX je parabolická anténa o průměru 12 m umístěná ve velké nadmořské výšce pouště Atacama. Teleskop pracuje v pásmu milimetrového a sub-milimetrového záření, které tvoří předěl mezi infračerveným a klasickým rádiovým oborem. Pro astronomy je tento přístroj unikátním prostředkem umožňujícím pohlédnout hlouběji do vesmíru. Pomocí nové kamery se již podařilo získat působivý snímek mlhoviny Kočičí tlapka.

ArTeMiS je nová širokoúhlá kamera pro milimetrové a sub-milimetrové vlnové délky. Představuje významné rozšíření arsenálu detektorů používaných ve spojení s radioteleskopem APEX, které umožní dále zvýšit dosah a rozlišení celého zařízení [1]. ArTeMiS je kamerou nové generace, která se, na rozdíl od stávajících detektorů, chová podobně jako běžné CCD kamery. To umožní pořídit přehlídkové širokoúhlé snímky oblohy rychleji a s lepším rozlišením.  

Členové týmu [2] zodpovědného za instalaci nového přístroje ArTeMIS se museli při práci potýkat s nástrahami extrémního počasí. Velmi silné sněžení na planině Chajnantor totiž téměř zasypalo budovu, ze které je teleskop APEX ovládán. S pomocí personálu operačního střediska observatoře ALMA a týmu pracujícího s teleskopem APEX se jim po provizorní komunikaci vedoucí mimo závěje podařilo dopravit kontejnery se zařízením ArTeMiS až k anténě. Díky tomu bylo možné kameru nainstalovat, umístit kryostat do správné pozice a upevnit celé zařízení do požadované polohy.

S testováním přístroje však bylo potřeba počkat na suché počasí, protože vodní pára v atmosféře výrazně pohlcuje sub-milimetrové vlnové délky, které teleskop APEX sleduje. Zkušební pozorování se však nakonec podařilo uskutečnit. Ihned po těchto testech byly pomocí kamery ArTeMiS pořízeny první vědecké snímky. Jedním z cílů byla oblast s probíhající tvorbou hvězd pojmenovaná NGC 6334 v souhvězdí Štíra, někdy označovaná jako mlhovina Kočičí tlapka. Tento nový snímek získaný kamerou ArTeMiS je znatelně ostřejší než starší záběry stejné oblasti pořízené radioteleskopem APEX s původními detektory.  

Testování kamery ArTeMiS stále pokračuje. Přístroj se však brzy vrátí zpět do Francie, kde budou nainstalovány zbývající detektory. Vědci a inženýři pracující na tomto zařízení jsou prvními výsledky nadšeni. Je to pro ně příjemná odměna za roky strávené prací na projektu, kterou by ale nebylo možné získat bez přispění členů týmu radioteleskopu APEX.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] ArTeMiS je zkratka původně francouzského názvu zařízení ‚Architectures de bolomètres pour des Télescopes à grand champ de vue dans le domaine sub-Millimétrique au Sol‘, který znamená ‚pole bolometrů pro širokoúhlá pozorování pozemními dalekohledy v sub-milimetrové oblasti spektra‘.

[2] Testovací tým organizace CEA tvoří: Philippe André, Laurent Clerc, Cyrille Delisle, Eric Doumayrou, Didier Dubreuil, Pascal Gallais, Yannick Le Pennec, Michel Lortholary, Jérôme Martignac, Vincent Revéret, Michel Talvard a François Visticot.

 

Další informace

APEX je společným projektem Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) a ESO. Činnost dalekohledu APEX na planině Chajnantor zajišťuje ESO.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Michel Talvard; Project Manager for ArTeMiS / CEA; Saclay, France; Tel.: +33 1 6908 8352; Email: michel.talvard@cea.fr

Carlos De Breuck; ESO APEX Project Manager; Garching, Germany; Tel.: +49 89 3200 6613; Email: cdebreuc@eso.org

Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1341. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz