Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Život mimo Zemi? Webbův teleskop sleduje důležité stopy na vzdálených planetách

Život mimo Zemi? Webbův teleskop sleduje důležité stopy na vzdálených planetách

09.11.2024
Umělecká představa ukazuje plně rozložený vesmírný
dalekohled Jamese Webba ve vesmíru
Credit: Adriana Manrique Gutierrez, NASA animator

Výzkum naznačuje, že vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) by mohl pomoci potvrdit přítomnost atmosféry podporující život na exoplanetách ve „zlaté zóně“ a zvýšit tak pravděpodobnost objevu mimozemského života. JWST od svého vypuštění koncem roku 2021 otevřel nové možnosti pro odhalování známek života na exoplanetách – planetách mimo Sluneční soustavu.

Nejslibnějšími kandidáty v tomto hledání jsou kamenné planety, které obíhají kolem hvězd s nízkou hmotností známých jako M-trpaslíci. Tyto hvězdy jsou nejčastějším typem ve vesmíru. Jeden z blízkých trpaslíků spektrálního typu M, TRAPPIST-1, je od nás vzdálen asi 40 světelných let a nachází se kolem něj systém planet, které jsou podrobně zkoumány z hlediska jejich potenciálu pro život.

Předchozí studie vyvolaly pochybnosti o obyvatelnosti planet TRAPPIST-1. Vědci zjistili, že intenzivní UV záření hvězdy by mohlo „spálit“ povrchovou vodu na planetách, které by tak zůstaly suché a pravděpodobně plné reaktivního kyslíku, což by mohlo zabránit vzniku života.

Nový výzkum vrhá světlo na atmosféry exoplanet
Nová studie vedená Washingtonskou univerzitou (UW), publikovaná v časopise Nature Communications, však naznačuje, že řada procesů ve vývoji některých kamenných planet obíhajících kolem M-trpaslíků by mohla vést v průběhu času k vytvoření stabilní atmosféry.

Jednou z nejzajímavějších otázek v současné exoplanetární astronomii je: Může si kamenná planeta obíhající kolem trpasličích hvězd spektrálního typu M udržet atmosféru, která by mohla podporovat život?“ řekl hlavní autor Joshua Krissansen-Totton, odborný asistent UW v oboru věd o Zemi a vesmíru. „Naše zjištění dávají důvod očekávat, že některé z těchto planet mají atmosféru, což výrazně zvyšuje šance, že by tyto běžné planetární systémy mohly podporovat život.“

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je natolik citlivý, že může pozorovat několik vybraných planetárních systémů. Dosud získané údaje naznačují, že nejžhavější kamenné planety, které jsou nejblíže hvězdě TRAPPIST-1, skutečně postrádají významnější atmosféry. Dalekohled však zatím nedokázal jasně charakterizovat planety ve „zlaté zóně“ – obyvatelné zóně, tedy o něco dále od své hvězdy, ve vzdálenosti nejpříznivější pro podporu kapalné vody a života.

Stabilita a obyvatelnost exoplanetárních atmosfér
Nová studie modelovala kamennou planetu v průběhu jejího roztaveného vzniku a ochlazování po stovky milionů let do podoby pevné terestrické planety. Výsledky ukázaly, že vodík nebo jiné lehké plyny zpočátku unikaly do vesmíru. U planet vzdálenějších od hvězdy, kde je teplota mírnější, však vodík v nitru planety reagoval také s kyslíkem a železem. Vznikla tak voda a další těžší plyny, které vytvořily atmosféru, jež je podle výsledků dlouhodobě stabilní.

Výsledky také ukázaly, že na těchto planetách v obyvatelné zóně voda z atmosféry poměrně rychle vyprší na povrch, takže je méně pravděpodobné, že unikne.

Význam kontinuity pozorování
Pro JWST je snazší pozorovat horké planety nejblíže hvězdě, protože vyzařují více tepelného záření, které není tolik ovlivněno rušivými vlivy hvězdy. Pro tyto planety máme poměrně jednoznačnou odpověď: Nemají hustou atmosféru,“ řekl Krissansen-Totton. „Pro mne je tento výsledek zajímavý, protože naznačuje, že planety s mírnějším podnebím mohou mít atmosféru a měly by být pečlivě prozkoumány dalekohledem, zejména s ohledem na potenciál jejich obyvatelnosti.“

JWST zatím nebyl schopen zjistit, zda planety vzdálené od hvězdy TRAPPIST-1 mají atmosféru. Pokud však ano, znamená to, že by na jejich povrchu mohla být voda v kapalném stavu a mírné klima vhodné pro život.

S dalekohledy, které máme nyní k dispozici, tedy s JWST a s extrémně velkými pozemními dalekohledy, které se brzy objeví, budeme moci pozorovat atmosféry jen velmi malého počtu kamenných planet v obyvatelné zóně – jde o planety TRAPPIST-1 a několik dalších,“ řekl Krissansen-Totton. „Vzhledem k obrovskému zájmu o hledání života jinde náš výsledek naznačuje, že se vyplatí investovat čas teleskopů do dalšího studia obyvatelnosti těchto systémů s technologií, kterou máme k dispozici nyní, a nečekat na další generaci výkonnějších teleskopů.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/life-beyond-earth-nasas-webb-telescope-eyes-vital-clues-on-distant-planets/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz