Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

16.07.2023

Vědecký tým kolem Webbova teleskopu zveřejnil krásný snímek malé hvězdotvorné oblasti v oblačném komplexu Rho Ophiuchi. Tento oblačný komplex je souborem mezihvězdných mračen a různých mlhovin v souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). V odhadované vzdálenosti 460 světelných let je to jedna z nejbližších oblastí tvorby hvězd k naší Sluneční soustavě.

Nový snímek z Webbova teleskopu ukazuje malou oblast v oblačném komplexu Rho Ophiuchi obsahujícím přibližně 50 mladých hvězd, z nichž všechny mají podobnou hmotnost jako Slunce nebo jsou menší. Nejtmavší oblasti jsou nejhustší, kde hustý prach ukrývá stále ještě se tvořící protohvězdy. Obrovské bipolární výtrysky molekulárního vodíku, znázorněné červeně, dominují obrázku, objevují se horizontálně v horní třetině a vertikálně vpravo. K nim dochází, když hvězda poprvé prorazí svůj rodný obal kosmického prachu a doslova vystřelí pár protilehlých výtrysků do vesmíru, jako když novorozenec poprvé natáhne ruce do světa.

Za pouhý rok změnil teleskop Jamese Webba pohled lidstva na vesmír, nahlédl do oblaků prachu a vůbec poprvé viděl světlo z dalekých koutů vesmíru,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Každý nový snímek je novým objevem, který umožňuje vědcům z celého světa klást a odpovídat na otázky, o kterých se jim dříve ani nesnilo.“

Při svém prvním výročí Webbův teleskop již splnil svůj slib rozšířit pozorovaný vesmír a obdaroval lidstvo dechberoucí pokladnicí obrazů a vědy, která vydrží desítky let,“ řekla Nicola Foxová, přidružená administrátorka ředitelství vědeckých misí NASA. „Je to technický zázrak, který postavili přední světoví vědci a inženýři. Webbův teleskop nám poskytl mnohem detailnější porozumění galaxiím, hvězdám a atmosférám planet mimo Sluneční soustavu, než kdy předtím, a položil tak základy, aby NASA mohla vést svět v nové éře vědeckých objevů a hledání obyvatelných světů.“

Fotografie z Webbova teleskopu zachycuje Rho Ophiuchi, která nám umožňuje být svědky velmi krátkého období v životním cyklu hvězd v novém světle,“ řekl vědecký pracovník projektu Klaus Pontoppidan, astronom ze Space Telescope Science Institute. „Naše vlastní Slunce zažilo takovou fázi už dávno a nyní máme technologii, abychom viděli začátek příběhu jiné hvězdy. U některých hvězd na snímku jsou zobrazeny stíny, které naznačují protoplanetární disky – potenciální budoucí planetární systémy.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-image-rho-ophiuchi-cloud-complex-12089.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz