Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop pořídil nové snímky mlhoviny v Orionu

Webbův teleskop pořídil nové snímky mlhoviny v Orionu

08.10.2023

Astronomové používající vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) zveřejnili úžasné nové snímky mlhoviny v Orionu, difuzní mlhoviny nacházející se přibližně 1350 světelných let daleko v souhvězdí Orionu. Úvodní obrázek z Webbovy kamery NIRCam ukazuje mlhovinu v Orionu, její hvězdy a mnoho dalších objektů v bezprecedentním vysokém rozlišení v oboru blízkého infračerveného záření. Mnoho mladých hvězd je obklopeno hustými disky plynu a prachu, kde se mohou vytvářet planety. V jiných případech jsou tyto disky ničeny intenzivním ultrafialovým zářením a silným větrem z nejhmotnějších hvězd v oblasti.

Mlhovinu v Orionu lze vidět pouhým okem jako rozmazanou skvrnu obklopující hvězdu Theta Orionis v oblasti meče pod pásem souhvězdí Orion. Mlhovina byla známá od počátků astronomie jako hvězda, ale je tak význačná, že byla poprvé zaznamenána jako protáhlá mlhovina v roce 1610, pouhý rok po prvním použití dalekohledu Galileo Galileim.

Podrobné popisy mlhoviny se začaly objevovat později v 17. století a od té doby je oblíbeným cílem každého, kdo má dalekohled. Mlhovina v Orionu, známá také jako NGC 1976, Messier 42, M42, LBN 974 a Sharpless 281, zabírá na obloze asi 24 světelných let. Objekt starý pouze 2 miliony let je ideální laboratoří pro studium mladých hvězd a stálic, které se teprve tvoří (protohvězd). Nabízí pohled na to, co se mohlo dít, když se před 4,6 miliardami let zrodilo Slunce.

V jádru mlhoviny v Orionu je mladá hvězdokupa hvězd představujících lichoběžník (Trapez), z nichž nejhmotnější osvětlují okolní plyn a prach svým intenzivním ultrafialovým zářením, zatímco protohvězdy se dnes nadále formují v molekulárním mračnu OMC-1 za nimi,“ řekli astronomové z týmu Webbova teleskopu.

Mlhovina je pokladnicí pro astronomy studující formování a raný vývoj hvězd s bohatou rozmanitostí jevů a objektů, včetně výronů a planetotvorných disků kolem mladých hvězd; hnědé trpaslíky; volně se pohybující planetární hmotné objekty a fotodisociační oblasti – oblasti, kde záření z hmotných hvězd zahřívá, tvaruje a ovlivňuje chemii plynu.“

Snímek z Webbovy kamery NIRCam odhaluje
plyn, prach a molekuly v mlhovině v Orionu

Další snímek z Webbova přístroje NIRCam, tentokrát z dlouhovlnného kanálu, odhaluje plyn, prach a molekuly v mlhovině v Orionu s bezprecedentní citlivostí v infračervené oblasti, ale s nižším prostorovým rozlišením než na snímku s krátkou vlnovou délkou. Dutina je většinou vyplněna ionizovaným plynem, který je zde zobrazen fialově, zatímco v okolí je směs prachu a molekulárního plynu znázorněna v červené, hnědé a zelené barvě. Jasný záliv vlevo nahoře je erodován hmotnými hvězdami a je zde mnoho sloupů plynu a prachu.

Nové zobrazení bylo získáno pomocí kamery Near-Infrared Camera (NIRCam) a byly z něj vytvořeny dvě mozaiky, každá z kanálů s kratší a delší vlnovou délkou. Celkem 2 400 jednotlivých snímků pořízených přes pět krátkovlnných filtrů NIRCam bylo zkombinováno, aby se vytvořil plně krátkovlnný barevný kompozitní pohled, zatímco 712 jednotlivých snímků v šesti dlouhovlnných filtrech NIRCam bylo zkombinováno pro získání dlouhovlnného snímku.

Jsou to jedny z největších dosud pozorovaných Webbových mozaik a vzhledem k vysokému rozlišení a velké ploše byly začleněny do ESASky, aby umožnily snadné prozkoumání nepřeberného množství zajímavých astronomických zdrojů v nich obsažených,“ uvedli astronomové. „Krátkovlnná mozaika maximalizuje Webbovo úhlové rozlišení, aby odhalila krásné detaily v discích a výronech, zatímco dlouhovlnná mozaika ukazuje spletitou síť prachu a organických sloučenin nazývaných polycyklické aromatické uhlovodíky.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-orion-nebula-12324.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz