Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Infračervený snímek středu mlhoviny Orion byl pořízen přístrojem NIRCam na vesmírném dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST). Vložené obrázky ukazují snímky dvou slabých tzv. proplydů z Hubbleova vesmírného dalekohledu v optickém oboru a z Webbova dalekohledu na infračervených vlnových délkách. U každého proplydu je na optickém snímku v siluetě detekován malý protoplanetární disk, který je obklopen jasnou ionizační frontou, jež vzniká v důsledku intenzivního UV záření nejhmotnějších hvězd. Hnědý trpaslík v centru každého disku je detekován na infračerveném snímku z Webbova teleskopu. Spektroskopie z přístroje NIRSpec na Webbu potvrdila, že tyto objekty jsou hnědí trpaslíci na základě jejich nízké teploty.
Pomocí JWST astronomové potvrdili, že některé proplydy v mlhovině v Orionu obklopují hnědé trpaslíky a získali tak nový pohled na tyto slabé hvězdné objekty a jejich potenciální planetární systémy.
Nově zrozené hvězdy jsou obklopeny disky plynu a prachu, známými jako protoplanetární disky, v nichž se formují planety. V mlhovině v Orionu vyzařují nejjasnější a nejhmotnější hvězdy intenzivní ultrafialové záření, které tyto disky osvětluje a umožňuje je zachytit v pozoruhodných detailech. Úchvatné snímky těchto protoplanetárních disků osvětlených ultrafialovým zářením, nazývané proplydy, patřily před několika desetiletími k prvním významným objevům Hubbleova vesmírného dalekohledu HST.
Nová studie mezinárodního týmu vědců, včetně astronoma z Pensylvánské univerzity, využila vesmírný teleskop Jamese Webba a odhalila, že některé z proplydů původně detekovaných Hubbleovým teleskopem obklopují hnědé trpaslíky, což jsou hvězdám podobné objekty, které jsou příliš malé a chladné na to, aby v nich probíhala fúze vodíku. Nové výsledky z Webbova dalekohledu pomohou astronomům lépe pochopit, jak hnědí trpaslíci vznikají, jaký je jejich vztah ke hvězdám a planetám a zda mohou mít vlastní planety.
Článek popisující pozorování byl přijat k publikaci v časopise Astrophysical Journal.
„Hvězdy se rodí v mohutných oblacích plynu a prachu, které mohou být velké až několik světelných roků,“ uvedl Kevin Luhman, profesor astronomie a astrofyziky na Eberly College of Science na Penn State a vedoucí výzkumného týmu. „Po desetiletí astronomové předpokládali, že krátce poté, co se hvězda v mlhovině vytvoří, se v disku plynu a prachu obklopujícím nově vzniklou hvězdu, známém jako protoplanetární disk, zrodí planety.“
Krátce po svém vypuštění v roce 1990 odhalil Hubbleův vesmírný dalekohled při pozorování mlhoviny v Orionu jedny z nejjasnějších přímých fotografií protoplanetárních disků. Mlhovina v Orionu obsahuje asi 2 000 nově zrozených hvězd a je jednou z nejbližších hvězdotvorných mlhovin. Nachází se ve vzdálenosti 1 300 světelných let.
Úloha hnědých trpaslíků při vzniku proplydů
„Některé z objektů zrozených v mlhovinách, jako je ta v Orionu, mají příliš malou hmotnost na to, aby v nich probíhala fúze vodíku, takže jsou chladné a slabé a nelze je považovat za plnohodnotné hvězdy,“ uvedla Catarina Alves de Oliveira, vedoucí oddělení vývoje vědeckých operací Evropské kosmické agentury a vedoucí výzkumného týmu. „Tato hvězdám podobná tělesa, která postrádají termojadernou fúzi, se nazývají hnědí trpaslíci. Otázkou je, zda kolem některého z hnědých trpaslíků v Orionu najdeme proplydy.“
Brzy po objevu hnědých trpaslíků v polovině 90. let minulého století se astronomové začali zajímat o to, zda se u nich také mohou nacházet protoplanetární disky. Zdálo se, že některé proplydy objevené Hubbleovým teleskopem obklopují objekty dostatečně slabé na to, aby se jednalo o hnědé trpaslíky, ale chyběla měření potřebná k potvrzení, že mají nízké teploty hnědých trpaslíků. K takovým měřením bylo zapotřebí citlivějšího infračerveného dalekohledu.
Přínos vesmírného dalekohledu Jamese Webba
Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který NASA vypustila v prosinci 2021, je dosud nejvýkonnějším infračerveným teleskopem, takže se dokonale hodí k měření teplot slabých objektů v mlhovině v Orionu, které by mohly být hnědými trpaslíky, včetně nejslabších proplydů, které před 30 lety vyfotografoval HST.
Tým astronomů provedl infračervená spektroskopická měření malého vzorku kandidátů na hnědé trpaslíky v Orionu pomocí Webbova spektrografu pro blízkou infračervenou oblast. Tato data potvrdila, že 20 objektů je dostatečně chladných na to, aby se jednalo o hnědé trpaslíky, z nichž nejmenší mohou mít hmotnost pouhých 0,5 % hmotnosti Slunce, tedy pět hmotností Jupitera. Dva další objekty se blíží minimální hmotnosti pro fúzi – 7,5 % hmotnosti Slunce – takže není jasné, zda se jedná o malé hvězdy nebo velké hnědé trpaslíky. Vzorek nových hnědých trpaslíků zahrnuje i dva slabé proplydy, které HST objevil v 90. letech 20. století, což z nich činí dva nejchladnější a nejméně hmotné proplydy, které byly dosud nalezeny.
„Nová pozorování Webbovy observatoře zatím jen poodhalila téma, pokud jde o hnědé trpaslíky v Orionu,“ řekl Luhman. „Mlhovina obsahuje několik stovek slabých objektů, které by mohly být hnědými trpaslíky a které jsou zralé pro spektroskopii pomocí Webba. Budoucí pozorování Orionu by potenciálně mohla najít mnohem více příkladů proplydů kolem hnědých trpaslíků a určit nejmenší hmotnost, při které hnědí trpaslíci existují. Tyto informace nám pomohou zaplnit mezery v našich znalostech o tom, jak hnědí trpaslíci vznikají a jaký je jejich vztah ke hvězdám a planetám.“
Zdroj: https://scitechdaily.com/newfound-worlds-nasas-webb-telescope-discovers-mysterious-disks-around-tiny-failed-stars/ a https://www.psu.edu/news/eberly-college-science/story/nasa-telescopes-discover-brown-dwarf-protoplanetary-disks-orion-nebula
autor: František Martinek